40 Ülke ABD’nin Otomotiv İthalat Vergisine Karşı Çıktı

Avrupa Birliği, Çin ve Japonya gibi büyük ABD’li ticaret ortakları ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)  ABD’nin ithal otomotiv ve parçalarına ilave vergiler koyma konusundaki tedbirlerin derinden endişe yarattığını belirtti.

Rusya ile birlikte, DTÖ Ticaret Malları Konseyi’nde tartışmayı başlatmış olan Japonya, toplantıda bu tedbirlerin bir karşı önlemler sarsıntısını tetikleyebileceği ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminin çökmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği’nin 28 ülkesi de dahil olmak üzere 40’ı aşkın DTÖ üyesi, ABD’nin dünya ticaretine araçların önemi göz önüne alındığında, ABD’nin dünya pazarını ciddi biçimde bozabileceğini ve DTÖ’yi tehdit edebileceği konusunda uyardı.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa çelik ve alüminyum ithalatına gümrük vergisi uyguladı, otomobillerin ve araba parçalarının ithalatında gümrük artışlarına  yol açabilecek başka bir ulusal güvenlik çalışması yürütüyor. Her iki gümrük vergisi de ABD ulusal güvenliği ile ilgili endişelere dayanıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump 29 Haziran’da soruşturmanın 3-4 hafta içinde tamamlanacağını söyledi.

Ancak Avrupa Birliği, ABD’nin  otomobil parçalarına ithalat vergisi koymanın kendi otomotiv endüstrisine zarar vereceği konusunda uyardı ve muhtemelen 294 milyar ABD doları ihracatta ticaret ortakları tarafından karşı tedbirlere yol açacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri güvenilir bir ticaret ortağı olarak itibarını yitirirken, Rus delegesi toplantıya ABD’nin yakında uranyum ürünleri ithalat vergileri konusunda bir soruşturma başlatılabileceğini söyledi.

Çin, Kanada, İsviçre, Norveç, Türkiye, Kosta Rika, Hong Kong, Venezuela, Singapur, Brezilya, Güney Kore, Meksika, Katar, Tayland ve Hindistan’ın hepsi aynı endişeleri dile getirdi ve ABD tarifelerinin DTÖ kurallarına uygun olduğundan şüphelendiklerini söyledi .

 

242 Comments