ABD Seçimleri Ve Hillary Clinton’un 12 Bin Dolarlık Armani Ceketi

12115467_10152749156317614_8566294815644237753_n

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

ABD başkanlık ön seçimleri aylardır kıran kırana devam ederken, seçimlere incir çekirdeğini doldurmayan, sabun köpüğü konular damga vuruyor. Bir yandan Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı Donald Trump’ın adeta Amerikalılara travma yaşatan sözleri:“ Müslümanlar Amerika’ya alınmasın. Bütün Meksikalılar tecavüzcü, iki ülke arasına duvar örelim” gibi söylemler,
Öte yandan Hillary Clinton’ın 12 bin dolarlık Armani ceketi…

Hillary Clinton geçtiğimiz hafta eyalet ön seçimlerinde yeterli delege sayısına ulaşarak zaferini ilan etti ve Demokrat Parti’nin başkanı seçildi. 8 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde Clinton ABD’nin ilk kadın başkan adayı olarak tartışmalı isim Donald Trup ile yeniden yarış içine girecek.

Seçim mücadelesi devam ederken Amerikan halkı, sabun köpüğü, incir çekirdeğini doldurmayan konularla meşgul hilll

olmaya devam ediyor; konu bu kez Hillary Clinton’ın 12 bin dolar değerindeki ceketi. Yani tam 36 bin liralık ceket bugünlerde Amerikan halkını geren konuların başında geliyor. Söz konusu kadınlar olunca ilgi odağı, Clinton’ın yaptıklarından çok; giydikleri ve taktıkları oluyor. 2008’de ABD seçimlerinde Cumhuriyetçi parti aday adayı olarak yarışan Sarah Palin, First Lady Michelle Obama ve Clinton, çoğunlukla gardroplarıyla gündeme geliyorlar. Palin, 2008’de seçim çalışmaları esnasında giyim kuşamına 150 bin dolar harcadığı gerekçesiyle eleştiri oklarını üzerine çekmişti.

Michelle ObamaMichelle Obama’nın 2014 yılında devletin resmi yemeğinde giydiği 12 bin dolar değerindeki tuvalet, yine tartışmalara neden olmuştu. Tabii iş burada bitmiyor. Bu ünlü ve güçlü kadınların giydiği kıyafetler aynı zamanda mağazacılık sektöründe de bambaşka bir boyut kazanıyor. Uyanık tekstilciler, fırsatı kaçırmıyor. Örneğin Michelle Obama’nın ‘devlet yemeği’nde giydiği Narciso Rodriguez tuvaletin taklitlerinin binlercesi, tanesi 2 bin dolardan satılarak kısa bir sürede tükendi. Tabii bu kıyafet meselesi “Neden politika dünyasındaki kadınlar sadece kılık kıyafetleriyle gündeme geliyorlar?” serzenişlerini de beraberinde getiriyor. Bunun çifte standart olduğunu söyleyen ünlülerin stil danışmanı Jennifer Rade, gerek kırmızı halıda olsun gerekse politikada olsun kadınların genellikle ne giydikleriyle gündeme geldiklerini söylüyor. Rade ve Klein erkeklerin bu konuda göze batmadıklarını çünkü giysilerinin daha çok üniforma gibi algılandığını söylüyorlar. “Erkekler daha çok terziden giyiniyor ve takım elbiseleri 5 bin ile 10 bin dolar arasında değişiyor. Ama bu fiyatlar görmemezlikten geliniyor. Donald Trump’ın giydiği her bir takım elbisenin fiyatı 7 bin dolar civarında ama hiç kimse hakkında konuşmuyor.” diyor Rade. 20 yıldır moda endüstrisinde bulunan Klein politika dünyasında kadınların giysilerinin erkeklerin giysilerinden çok daha etkili olduğunu belirtiyor. Hillary Clinton’ın rakiplerini alaşağı etmesi için daha kalibresi yüksek kıyafetler tercih etmesi gerektiğini ve bunun için de oldukça yüksek meblağlarda para harcaması gerektiğini söylüyor.

Clinton’uın gardrobu başkanlık seçimleri başladığından beri tartışmaların odak noktasında, Gardrobunun özellikle pantolon, ceket, takım elbise konusunda oldukça zengin olması göze çarpıyor. Hillary  Clinton’ın bir seçim mitingi sırasında giydiği 12 bin dolar değerindeki Armani ceket sosyal medyada olay oldu, birçok takipçi “Ben bu cekete değil 12 bin, 12 dolar bile vermezdim.” şeklinde yorumlarda bulundu. Ama Jennifer Rade’e göre Clinton bu ceketi giyse de, giymese de eleştirilirdi. Raid, “Çünkü daha ucuzunu giyse neden ucuz giydi, neden rakipleri kadar iyi giyinmiyor eleştirilerinin hedefi olurdu.” yorumunda bulundu.

İşte böyle, Amerikalıların en büyük derdine bak demekten insan kendini alamıyor!

3 Comments