Avrupalı Liderler Rusya’yı G7’de İstemedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden Cuma günü yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Donald Trump’un Rusya’nın G7′ ye yeniden kabul edilmesi için,yaptığı çağrıya, G7’nin Avrupa ülkesi üyeleri karşı çıktı.

Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May ve yeni İtalyan Başbakanı Giuseppe Conte, 8 Haziran – 9 Haziran tarihleri arasında Kanada’da gerçekleşen G7 zirvesinin oturum aralarında görüşmelerde Rusya konusunda ortak bir tutum üzerinde anlaştılar.

Macron’un yardımcısının gazetecilere verdiği demeçte, “Önde gelen liderlerin Moskova ile diyalog kurmaya devam edilmeli demesine rağmen, “Ortak Avrupa pozisyonu Rusya’nın geri dönüşüne karşı”, Dedi.

İlk zirvesine katılan Conte, daha önce Trump’ın 2014 yılında Kırım’ın ilhak edilmesinin ardından yasaklandıktan sonra Rusya’yı tekrar örgüte davet etme önerisinden yana olduğunu belirtti.

Rusya’bu yılın başlarında, İngiltere’de eski bir ajan ve kızını zehirlenmelerinin arkasında olduğu suçlamarıyla karşı karşıya kaldı. Liderler G7’nin Moskova’nın değiştiğine ikna olması gerektiğini söyledi.

Avrupa liderleri toplantısında, Başbakan Angela Merkel, mevcut krizleri çözmek ve başkalarını engellemek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret konularında bir değerlendirme ve diyalog mekanizmasının oluşturulmasını önerdi.

Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un zirvenin başlangıcında, Trump ile Kuzey Kore ile ilgili samimi görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Macron toplantıdan kısa bir videoyu Twitter’dan paylaştı ve şunları yazdı

“Her zaman diyaloğa gireceğiz insanlarla, Fransa’nın çıkarları için ve birlikte çalışmanın tek çözümolduğunu bilerek, ikna etmeye çalışacağız,” dedi .

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

1,414 Comments