George Friedman: Darbeyi Püskürten Türkiye Dünyanın Süper Gücü Olacak

resimmmHülya Karahan

istanbulpostcomtr.com

“Başarısızlıkla sonuçlanan darbe önümüzdeki yüzyılda Türkiye’yi dünyanın süper gücü haline getirecek.” Bu sözlerin sahibi ABD’li ünlü siyaset bilimcisi George Friedman.

 

Peki kimdir George Friedman? Amerikalı ünlü siyaset bilimci, gölge CIA olarak bilinen, yayınladığı analiz ve verdiği haberlerle hep bir adım önde bulunan, ABD savunma bakanlığına danışmanlık yapan, Stratfor adlı think thank kuruluşunun sahibi. Fridman Türkiye’de püskürtülen başarısız kanlı darbenin ardından kaleme aldığı makalesinde, “kitabımda da belirtmiştim. Türkiye önümüzdeki 100 yılda dünyanın bölgesel süper gücü olacak diyor. Bu yaşanan son yolaylar (15 Temmuz‘da kalkışılan darbe girişimi) bunun en büyük tetikleyicisi oldu.” Friedman’a göre bölgesel güç olma yolunda ilerleyen bir millet üzerinde büyük bir baskı oluşur. Dışarıdan gelen baskılar içeriye doğru akar baskı hem dışarıdan hem içeriden oluşunca sosyal ve siyasal fay kırılmaları meydana gelir. Yaşanan darbe girişimi ve ardından diktatörlük iddiası “kırılan fay hatlarıdır.”
George Friedman Tarih boyunca dünyada da bunun örneklerinin görüldüğünü söylüyor ve  yaşananların ardından Türkiye’nin nasıl süper güç olma yolunda ilerleyeceğine de  ABD ve Japonya’yı örnek gösteriyor. Bu iki ülkenin nasıl küresel güç olarak ortaya çıktıklarını anlatıyor:

 

Amerika – Meksika savaşı, ABD’yi Kuzey Amerika’da Bölgesel güç haline getirdi. Savaş aynı zamanda sanayileşmenin erken aşamalarına da yol açtı, demir yolları, telgraf ve hidrokarbon fabrikalarına geni bir güç getirdi, ticaretin doğası değişti.
Kuzeyde ekonomik ve sosyal sistemleri evrim geçirdi gelişti. Ancak, Güney kendi plantasyon tabanlı ekonomi ve sosyal sistemini korumak istedi. Bu da  sonunda iç savaşa yol açtı. Bazıları iç savaş ABD’nin bölgesel güç statüsünü sona ereceğini düşündü. Ama bu görüş yanlış oldu. 1865’ler de, ABD ekonomisi küresel güç olmaya başladı. Büyük trajediler yaşansa da, iç savaş, ABD’nin seyrini değiştirmedi, insanlar gemiyi terk etmedi; yeni gerçeklerle baş etmek için kendi kumaşını yırttı ve bununla yeni bir güç yapısı oluşturdu.
George Friedman ayrıca yaşadığı trajik savaştan sonra Japonya’nın endüstride nasıl süper güç haline geldiğini de anlatıyor yazısında:

 

19. yüzyılın sonlarında sanayileşmiş olarak önemli bir güç haline gelen Japonya’nın yolculuğunu düşünün. Japonya Rusya’yı mağlup ettikten sonra sosyal yapı oldukça statik kalırken, ekonomisi hızla gelişti. Yani bir liberal anlayış iş dünyası ile muhafazakar ordu arasında gerginliğe yol açtı. Japonya’nın bölgesel ve ekonomik güç olarak bu yeni rolü istikrarsızlık getirdi. Ardından askeri diktatörlük geldi. Türkiye’de 1990’ların sonlarında bu yana üç büyük fay hattı kırılması yaşadı.
Birincisi, hızlı ekonomik büyüme bir süreci oldu. Bu, mevcut elitler ve ekonomik gücün yeni merkezleri arasında gerginliğe neden oldu.
Aynı zamanda siyasi rekabeti teşvik etti. Bir tarafta, yeni bir ekonomik düzen AB pazarlarına ihracat ve erişim üzerinde duruldu. Öte yandan, eski ve daha az dinamik sistem kendini korumak için çalıştı.
İkincisi, siyasette İslam’ın rolünün sorun oldu. Mustafa Kemal Atatürk, laik bir toplum olarak Türkiye’yi kurdu. Ama 2002 yılında, bölgenin dinamikleri değiştirdi. Dindar Müslümanlar daha fazla güç kazanmaya ve kendilerini savunmaya başladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi AKP, kendilerini Müslüman toplum temsilcisi gördü. Laikliği korumanın anayasal sorumlulukları olduğunu düşünen ordu, (Türkiye bildiğim kadarıyla bu durumda olan tek ülke tek ülkedir), AKP’yi karşı karşıya geldi.
Üçüncüsü, Türkiye konomik ve siyasi güç olarak büyüdü. Bunun sonucunda kendini bölgesel çatışmaların ortasında buldu. AKP kendisini çatışmalardan uzak tutmaya çalıştı ama bu ABD ve diğer ülkeler ile gerilim yarattı.Türkiye Suriye, Irak, Balkanlar, Kafkasya ve Karadeniz’de kendini gerginliklerin ve anlaşmazlıkların hatta çatışmalrın ortasında buldu.
Analiz listesi daha çok uzun, yazını sonunda Friedman, “Ama bütün bunlar halkının başarısız olduğu anlamına gelmiyor, Türkiye Bölgesel süper güç olma yeteneğine sahip son zamanlarda yaşadığı olaylar,  Türkiye’nin kendi çıkarlarını koruma konusunda yeteneğini geliştirmesine neden olacak ve bu Türkiye’yi bölgesel süper güç haline getirecek.”

 

George Fridman’nın analiz ve kehanetleri böyle sıralanıp gidiyor; demek ki Amerika’dan işler böyle görünüyor. Ama buradan bizler neler yaşadık, soran yok. Bizler; sıradan Türkiye vatandaşları için o gece “15 Temmuz” gecesi; ellerinde silah olmayan sivil insanların üzerine hunharca kurşunların yağdığı gece, F 16 savaş uçakları tepemizden çok alçak uçtuğu, üzerimize bomba yağıyor zannettiğimiz, ki bir çok yerde zaten yağmış, F16 bombardıman uçaklarının yarattığı o dehşet sesleri duyan annelerin korkudan çocuklarının üzerine kapaklandığı gece.

 

Mister Friedman, Türkiye önümüzdeki 100 yılda süper güç olur mu olamaz mı bilemeyiz inşallah olur! Ama biz o gece (15 Temmuz) bunları yaşadık; bilmem haberiniz var mı?

134 Comments

 • Ali Sievert Reply

  19 November 2019 at 09:33

  NiceExcellentGreat post. I was checking continuouslyconstantly this blog and I amI’m impressed! VeryExtremely usefulhelpful informationinfo speciallyparticularlyspecifically the last part 🙂 I care for such infoinformation a lotmuch. I was seekinglooking for this particularcertain infoinformation for a long timevery long time. Thank you and good luckbest of luck.

 • Dalton Helms Reply

  23 November 2019 at 15:57

  I loveI really likeI enjoyI likeEveryone loves what you guys areare usuallytend to be up too. This sort ofThis type ofSuchThis kind of clever work and exposurecoveragereporting! Keep up the superbterrificvery goodgreatgoodawesomefantasticexcellentamazingwonderful works guys I’ve incorporatedaddedincluded you guys to myourmy personalmy own blogroll.

 • Birgit Rients Reply

  25 November 2019 at 23:28

  GreateExcellent articlepiecespost. Keep writingposting such kind of informationinfo on your blogpagesite. Im really impressed by your blogyour siteit.

 • Leonarda Meister Reply

  27 November 2019 at 02:23

  Nice postGood post. I learn something newsomething totally new and challenging on blogssiteswebsites I stumbleupon everydayevery dayon a daily basis. It will always beIt’s always interestingexcitinghelpfuluseful to readto read through contentarticles from other writersauthors and practiceand use a little somethingsomething from theirfrom other siteswebsitesweb sites.

 • Cleveland Cash Reply

  28 November 2019 at 13:47

  This is a topic that isthat’swhich is close tonear to my heart… CheersMany thanksBest wishesTake careThank you! WhereExactly where are your contact details though?

 • Denny Fetters Reply

  30 November 2019 at 06:04

  ThanksAppreciationThankfulness to my father who toldinformedshared withstated to me regardingconcerningabouton the topic of this blogweblogwebpagewebsiteweb site, this blogweblogwebpagewebsiteweb site is reallyactuallyin facttrulygenuinely awesomeremarkableamazing.

 • Lee Mcgovern Reply

  02 December 2019 at 16:05

  It isIt’s appropriateperfectthe best time to make a fewsome plans for the futurethe longer termthe long run and it isit’s time to be happy. I haveI’ve readlearn this postsubmitpublishput up and if I may justmaycould I want towish todesire to suggestrecommendcounsel you fewsome interestingfascinatingattention-grabbing thingsissues or advicesuggestionstips. PerhapsMaybe you couldcan write nextsubsequent articles relating toreferring toregarding this article. I want towish todesire to readlearn moreeven more thingsissues approximatelyabout it!

 • Eugene Ivy Reply

  04 December 2019 at 02:04

  I willI’ll right awayimmediately take hold ofgrabclutchgraspseizesnatch your rssrss feed as I can notcan’t in findingfindto find your emaile-mail subscription linkhyperlink or newslettere-newsletter service. Do you haveyou’ve any? PleaseKindly allowpermitlet me realizerecognizeunderstandrecogniseknow so thatin order that I may justmaycould subscribe. Thanks.

 • Catarina Barufaldi Reply

  06 December 2019 at 17:17

  NiceExcellentGreat blogweblog hereright here! AlsoAdditionally your websitesiteweb site a lotlotsso muchquite a bitrather a lotloads up fastvery fast! What hostweb host are you the use ofusingthe usage of? Can I am gettingI get your associateaffiliate linkhyperlink for youron yourin yourto your host? I desirewantwish my websitesiteweb site loaded up as fastquickly as yours lol

 • Rickey Reply

  10 December 2019 at 04:50

  I have Firefox as my main web browser already, but I want my windows live messenger to open all windows on Firefox and not IE7. For example, the email icon on the top left hand corner of wlm. Every time I click on it, it opens up on IE7 which i don’t want, but on Firefox.. how do i remove ie7?.

 • Clair Reply

  13 December 2019 at 11:57

  i want to be able to do that kind of work with computers, but they don’t necessarily pay that well (40k a yr). Are there any other computer careers that involve repair work, ect. that pay at least 10k higher yearly? Thanks!. thanks anyway ppl i got some information from my dad who works in it department. he gave me some help on the issue..

 • Cordelia Kitagawa Reply

  31 December 2019 at 04:17

  Thanks for any other excellent article. Where else could anybody get that kind of information in such an ideal method of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • Reyes Spiegle Reply

  22 January 2020 at 00:14

  I couldn’tcould not resistrefrain from commenting. Very wellPerfectlyWellExceptionally well written!

 • Tora Halon Reply

  22 January 2020 at 14:48

  HiHello there, I foundI discovered your blogwebsiteweb sitesite by means ofviaby the use ofby way of Google at the same time aswhilsteven aswhile searching forlooking for a similarcomparablerelated topicmattersubject, your siteweb sitewebsite got herecame up, it looksappearsseemsseems to beappears to be like goodgreat. I haveI’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • Buena Laborde Reply

  23 January 2020 at 11:18

  HeyHi thereHeyaHey thereHiHello! I just wanted to ask if you ever have any problemstroubleissues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing monthsmany monthsa few monthsseveral weeks of hard work due to no backupdata backupback up. Do you have any solutionsmethods to preventprotect againststop hackers?

  https://www.evernote.com/shard/s681/sh/b5750f54-1d04-41d7-84c6-4a81d02ffa74/57807531718dd1f15eaab61039ad832b

 • Lloyd Thiebeault Reply

  25 January 2020 at 01:12

  Thank youThanks for the auspiciousgood writeup. It if truth be toldin factactuallyin realityin truth used to bewaswas once a entertainmentamusementleisureenjoyment account it. GlanceLook complexcomplicatedadvanced to farmore broughtintroducedaddeddelivered agreeable from you! By the wayHowever, how cancould we keep in touchkeep up a correspondencecommunicatebe in contact?

 • Guadalupe Cassell Reply

  04 February 2020 at 19:38

  Can IMay I justsimplysimply just say what a reliefcomfort to findto discoverto uncover someone whosomebody thatsomebody whoa person thatan individual whosomeone that actuallyreallytrulygenuinely knowsunderstands what they’rewhat they are talking aboutdiscussing on the interneton the webon the netonlineover the internet. You definitelyYou certainlyYou actually know how tounderstand how torealize how to bring an issuea problem to light and make it important. More peopleMore and more peopleA lot more people need tohave tomustshouldought toreally need to read thislook at thischeck this out and understand this side of theof your story. I can’t believeIt’s surprisingI was surprised thatI was surprised you’re notyou aren’tyou are not more popular because yousince yougiven that you definitelycertainlysurelymost certainly have thepossess the gift.

 • Kendrick Piepenbrink Reply

  11 February 2020 at 01:54

  I?d need to check with you below. Which is not something I typically do! I enjoy checking out an article that will make people believe. Also, thanks for allowing me to comment!

 • Tiffani Scherb Reply

  28 February 2020 at 10:01

  This actually addressed my trouble, thank you!

 • Janey Cina Reply

  02 March 2020 at 04:41

  There are certainly a lot of information like that to consider. That is a great point to bring up. I offer the ideas above as basic ideas yet plainly there are questions like the one you bring up where the most vital point will be working in truthful good faith. I don?t recognize if best techniques have emerged around things like that, yet I am sure that your task is clearly determined as an up for grabs. Both children and also ladies feel the influence of simply a moment?s enjoyment, for the rest of their lives.

 • Filiberto Wieck Reply

  02 March 2020 at 13:27

  HiHello, i thinki feeli believe that i sawnoticed you visited my blogweblogwebsiteweb sitesite sothus i got herecame to go backreturn the preferchoosefavorwantdesire?.I amI’m trying toattempting to in findingfindto find thingsissues to improveenhance my websitesiteweb site!I guessI assumeI suppose its good enoughokadequate to useto make use of some ofa few of your ideasconceptsideas!!

 • Sammie Cuen Reply

  03 March 2020 at 01:26

  FascinatingNiceAmazingInterestingNeatGreatAwesomeCool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A designtheme like yours with a few simple adjustementstweeks would really make my blog shinejump outstand out. Please let me know where you got your designtheme. Thanks a lotBless youKudosWith thanksAppreciate itCheersThank youMany thanksThanks

 • Dorthea Schumm Reply

  03 March 2020 at 05:32

  Your location is valueble for me. Many thanks !?

 • Nancey Woolley Reply

  03 March 2020 at 15:15

  GreatAwesome postarticle.

 • Madonna Chacon Reply

  04 March 2020 at 00:22

  It’sIt is in point of factactuallyreallyin realitytruly a nicegreat and helpfuluseful piece of informationinfo. I’mI am satisfiedgladhappy that youthat you simplythat you just shared this helpfuluseful infoinformation with us. Please staykeep us informedup to date like this. ThanksThank you for sharing.

 • Yadira Rodregues Reply

  04 March 2020 at 07:48

  This is the right blog for any individual that wishes to discover this subject. You realize a lot its virtually tough to argue with you (not that I in fact would want?HaHa). You most definitely placed a new spin on a topic thats been written about for years. Fantastic stuff, simply terrific!

 • Dick Simoni Reply

  04 March 2020 at 11:09

  HiWhat’s upHi thereHello, yupyeahyesof course this articlepostpiece of writingparagraph is reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious and I have learned lot of things from it regardingconcerningabouton the topic of blogging. thanks.

 • Tobias Raychard Reply

  05 March 2020 at 00:16

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearlydefinitelyobviously know what youre talking about, why wastethrow away your intelligence on just posting videos to your blogsiteweblog when you could be giving us something enlighteninginformative to read?

 • Ryann Leitzke Reply

  05 March 2020 at 17:18

  greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent postsubmitpublishput up, very informative. I wonderI’m wonderingI ponder why the otherthe opposite expertsspecialists of this sector do notdon’t realizeunderstandnotice this. You shouldmust continueproceed your writing. I amI’m sureconfident, you haveyou’ve a hugea great readers’ base already!

 • Phillip Carlino Reply

  06 March 2020 at 00:35

  Spot on with this write-up, I trulyI reallyI seriouslyI honestlyI absolutelyI actually thinkbelievefeelbelieve that this websitethis sitethis web sitethis amazing site needs much morea lot morefar morea great deal more attention. I’ll probably be back againreturning to readto read throughto see more, thanks for the infoinformationadvice!

 • Ettie Ensell Reply

  06 March 2020 at 14:38

  TerrificGreatWonderful articlework! This isThat is the type ofthe kind of informationinfo that are meant tothat are supposed tothat should be shared around theacross the webinternetnet. DisgraceShame on the seeksearch enginesGoogle for now notnotno longer positioning this postsubmitpublishput up upperhigher! Come on over and talk over withdiscuss withseek advice fromvisitconsult with my siteweb sitewebsite . Thank youThanks =)

 • Laree Ragusano Reply

  06 March 2020 at 23:49

  It’s reallyactuallyin facttrulygenuinely very complexdifficultcomplicated in this busyfull of activityactive life to listen news on TVTelevision, sothustherefore I onlysimplyjust use internetwebworld wide webthe web for that purposereason, and takegetobtain the latestnewestmost recentmost up-to-datehottest newsinformation.

 • Dante Heade Reply

  09 March 2020 at 11:26

  After checking outlooking atlooking intolooking overexploringgoing over a few of thea number of thea handful of the blog postsblog articlesarticles on your websiteweb sitesiteweb pageblog, I trulyI reallyI honestlyI seriously like yourappreciate your way oftechnique of bloggingwriting a blog. I bookmarkedsavedbook markedbook-markedaddedsaved as a favorite it to my bookmark websitesitewebpage list and will be checking back soonin the near future. Please check outTake a look atPlease visit my web sitewebsite as welltoo and let me knowtell me what you thinkhow you feelyour opinion.

 • Glen Shey Reply

  10 March 2020 at 00:36

  I willI’ll right awayimmediately take hold ofgrabclutchgraspseizesnatch your rssrss feed as I can notcan’t in findingfindto find your emaile-mail subscription linkhyperlink or newslettere-newsletter service. Do you haveyou’ve any? PleaseKindly allowpermitlet me realizerecognizeunderstandrecogniseknow so thatin order that I may justmaycould subscribe. Thanks.

 • Sabrina Wach Reply

  11 March 2020 at 11:50

  HelloGreetingsHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHi! This is my first visit to your blog! We are a groupcollectionteam of volunteers and starting a new initiativeproject in a community in the same niche. Your blog provided us valuableusefulbeneficial information to work on. You have done a marvellousoutstandingextraordinarywonderful job!

 • Sulema Newville Reply

  12 March 2020 at 10:28

  No matter ifWhen some one searches for his requirednecessaryessentialvital thing, sothustherefore he/she wantsneedsdesireswishes to be available that in detail, sothustherefore that thing is maintained over here.

 • Pinkie Bohmer Reply

  13 March 2020 at 00:30

  Hmm it seemsappearslooks like your sitewebsiteblog ate my first comment (it was extremelysuper long) so I guess I’ll just sum it up what I submittedhad writtenwrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as welltoo am an aspiring blog bloggerwriter but I’m still new to the whole thingeverything. Do you have any helpful hintsrecommendationstips and hintspointssuggestionstips for inexperiencedfirst-timerookienovicebeginnernewbie blog writers? I’d certainlydefinitelygenuinelyreally appreciate it.

 • Reid Covar Reply

  13 March 2020 at 11:30

  HowdyHi thereHey thereHiHelloHey! Someone in my MyspaceFacebook group shared this sitewebsite with us so I came to give it a looklook it overtake a lookcheck it out. I’m definitely enjoyingloving the information. I’m book-markingbookmarking and will be tweeting this to my followers! TerrificWonderfulGreatFantasticOutstandingExceptionalSuperbExcellent blog and wonderfulterrificbrilliantamazinggreatexcellentfantasticoutstandingsuperb style and designdesign and styledesign.

 • Arron Fuhri Reply

  18 March 2020 at 11:08

  whoah this blogweblog is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent i lovei really likei like readingstudying your articlesposts. StayKeep up the goodgreat work! You knowYou understandYou realizeYou recognizeYou already know, manya lot oflots of people areindividuals arepersons are huntingsearchinglooking aroundround for this infoinformation, you canyou could helpaid them greatly.

 • Loan Arcaute Reply

  19 March 2020 at 01:17

  Greetings from IdahoCarolinaOhioColoradoFloridaLos angelesCalifornia! I’m bored to tearsbored to deathbored at work so I decided to check outbrowse your sitewebsiteblog on my iphone during lunch break. I enjoyreally likelove the knowledgeinfoinformation you presentprovide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shockedamazedsurprised at how quickfast your blog loaded on my mobilecell phonephone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. AnyhowAnyways, awesomeamazingvery goodsuperbgoodwonderfulfantasticexcellentgreat siteblog!

 • Sharlene Elger Reply

  19 March 2020 at 16:00

  Do you have a spam issueproblem on this sitewebsiteblog; I also am a blogger, and I was curious aboutwanting to knowwondering your situation; many of uswe have createddeveloped some nice proceduresmethodspractices and we are looking to swaptradeexchange solutionsstrategiesmethodstechniques with other folksothers, why notbe sure toplease shoot me an e-mailemail if interested.

 • Gayle Mimaki Reply

  23 March 2020 at 12:46

  I lovereally like your blog.. very nice colors & theme. Did you createdesignmake this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz replyanswer backrespond as I’m looking to createdesignconstruct my own blog and would like to knowfind out where u got this from. thanksthanks a lotkudosappreciate itcheersthank youmany thanks

 • Anderson Hemperley Reply

  23 March 2020 at 23:29

  HelloHiHello thereHi thereHowdyGood day! I could have sworn I’ve been tovisited this blogthis web sitethis websitethis siteyour blog before but after browsing throughgoing throughlooking at some of thea few of themany of the postsarticles I realized it’s new to me. AnywaysAnyhowNonethelessRegardless, I’m definitelycertainly happypleaseddelighted I foundI discoveredI came acrossI stumbled upon it and I’ll be bookmarkingbook-marking it and checking back frequentlyregularlyoften!

 • Lean Gecan Reply

  24 March 2020 at 11:26

  Greetings from IdahoCarolinaOhioColoradoFloridaLos angelesCalifornia! I’m bored to tearsbored to deathbored at work so I decided to check outbrowse your sitewebsiteblog on my iphone during lunch break. I enjoyreally likelove the knowledgeinfoinformation you presentprovide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shockedamazedsurprised at how quickfast your blog loaded on my mobilecell phonephone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. AnyhowAnyways, awesomeamazingvery goodsuperbgoodwonderfulfantasticexcellentgreat siteblog!

 • Anthony Wampole Reply

  24 March 2020 at 23:47

  HelloHowdyHiyaHeyWhats upGood dayHi there very nicecool blogwebsiteweb sitesite!! GuyMan .. BeautifulExcellent .. AmazingSuperbWonderful .. I willI’ll bookmark your blogwebsiteweb sitesite and take the feeds alsoadditionally? I amI’m satisfiedgladhappy to findto seek outto search out so manynumerousa lot of usefulhelpful informationinfo hereright here in thewithin the postsubmitpublishput up, we needwe’d likewe want developwork out moreextra strategiestechniques in thison this regard, thank youthanks for sharing. . . . . .

 • Kevin David Video Reply

  26 March 2020 at 15:57

  An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that it’s best to write more on this topic, it may not be a taboo subject but usually persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 • nuleaf cbd oil Reply

  28 March 2020 at 08:16

  A remarkable share, I simply provided this onto a colleague that was doing a little evaluation on this. As well as he actually purchased me breakfast since I located it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for investing the time to discuss this, I really feel strongly regarding it and like reading more on this subject. Ideally, as you end up being competence, would certainly you mind updating your blog with even more information? It is extremely practical for me. Big thumb up for this article!

 • cbd oil for depression Reply

  29 March 2020 at 19:11

  A remarkable share, I simply offered this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And also he in fact bought me breakfast since I located it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to review this, I feel strongly about it as well as love reading more on this topic. If possible, as you end up being proficiency, would you mind upgrading your blog with even more details? It is extremely helpful for me. Large thumb up for this post!

 • viahTienCeinip Reply

  04 April 2020 at 19:48

  azithromycin dosage

 • viahTienCeinip Reply

  06 April 2020 at 23:56

  azithromycin online

 • buy viagra online youtube Reply

  08 April 2020 at 14:47

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you ensured good points in features likewise.

 • Taunya Aines Reply

  10 April 2020 at 13:51

  I am reallyactuallyin facttrulygenuinely happypleasedgladdelighted to readglance at this blogweblogwebpagewebsiteweb site posts which containsconsists ofincludescarries lotsplentytons of usefulhelpfulvaluable datainformationfacts, thanks for providing suchthesethese kinds of datainformationstatistics.

 • Armandina Kenderdine Reply

  11 April 2020 at 01:51

  I like the valuablehelpful informationinfo you provide in your articles. I willI’ll bookmark your weblogblog and check again here frequentlyregularly. I amI’m quite certainsure I willI’ll learn lots ofmanya lot ofplenty ofmany new stuff right here! Good luckBest of luck for the next!

 • Jodi Mehan Reply

  11 April 2020 at 11:38

  You reallyactually make it seem so easy with your presentation but I find this topicmatter to be reallyactually something whichthat I think I would never understand. It seems too complicatedcomplex and veryextremely broad for me. I amI’m looking forward for your next post, I willI’ll try to get the hang of it!

 • Bernadette Speers Reply

  12 April 2020 at 00:15

  I am sure this articlepostpiece of writingparagraph has touched all the internet userspeopleviewersvisitors, its really really nicepleasantgoodfastidious articlepostpiece of writingparagraph on building up new blogweblogwebpagewebsiteweb site.

 • Moon Scheible Reply

  12 April 2020 at 10:27

  I’mI am not sure where you areyou’re getting your infoinformation, but goodgreat topic. I needs to spend some time learning moremuch more or understanding more. Thanks for greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent informationinfo I was looking for this informationinfo for my mission.

 • Alane Dominici Reply

  13 April 2020 at 00:28

  I visited multiplemanyseveralvarious websitessitesweb sitesweb pagesblogs butexcepthowever the audio qualityfeature for audio songs currentpresentexisting at this websiteweb sitesiteweb page is reallyactuallyin facttrulygenuinely marvelouswonderfulexcellentfabuloussuperb.

 • John Rodkin Reply

  13 April 2020 at 15:20

  First offFirst of all I want toI would like to say greatawesometerrificsuperbwonderfulfantasticexcellent blog! I had a quick question thatin whichwhich I’d like to ask if you don’tif you do not mind. I was curiousinterested to knowto find out how you center yourself and clear your mindyour thoughtsyour head beforeprior to writing. I haveI’ve had a hard timea tough timea difficult timetroubledifficulty clearing my mindthoughts in getting my thoughtsideas outout there. I doI truly do enjoytake pleasure in writing but ithowever it just seems like the first 10 to 15 minutes areare generallyare usuallytend to be wastedlost justsimply just trying to figure out how to begin. Any suggestionsideasrecommendations or tipshints? ThanksKudosAppreciate itCheersThank youMany thanks!

 • Dwain Belluz Reply

  14 April 2020 at 00:38

  HelloGreetingsHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHi! I know this is kindasomewhatkind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this sitewebsite? I’m getting tiredfed upsick and tired of WordPress because I’ve had issuesproblems with hackers and I’m looking at optionsalternatives for another platform. I would be greatawesomefantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 • Haley Timlin Reply

  14 April 2020 at 10:17

  This is theRight here is the rightperfect blogwebsitesiteweb sitewebpage for anyone whofor anybody whofor everyone who wants toreally wants towould like towishes tohopes to find out aboutunderstand this topic. You realizeYou understandYou know so mucha whole lot its almost hard totough to argue with you (not that I actuallyI personallyI really would wantwill need to…HaHa). You definitelyYou certainly put a newa brand newa fresh spin on a topicsubject that has beenthat’s beenwhich has been written aboutdiscussed for yearsfor a long timefor many yearsfor decadesfor ages. GreatExcellentWonderful stuff, just greatexcellentwonderful!

 • Kiley Olinsky Reply

  14 April 2020 at 22:54

  IncredibleRidiculousOutstandingInspiringStunning queststory there. What occurredhappened after? Good luckThanksTake care!

 • AviahTienCeinip Reply

  15 April 2020 at 04:41

  cialis dosing

 • viagra try before you buy Reply

  15 April 2020 at 23:08

  There is noticeably a bundle to understand about this. I assume you ensured wonderful points in attributes additionally.

 • AviahTienCeinip Reply

  17 April 2020 at 02:33

  buy cialis

 • Abbie Imlay Reply

  20 April 2020 at 02:19

  Thank youThanks for the auspiciousgood writeup. It if truth be toldin factactuallyin realityin truth used to bewaswas once a entertainmentamusementleisureenjoyment account it. GlanceLook complexcomplicatedadvanced to farmore broughtintroducedaddeddelivered agreeable from you! By the wayHowever, how cancould we keep in touchkeep up a correspondencecommunicatebe in contact?

 • Tanner Sparr Reply

  20 April 2020 at 12:50

  HowdyHi thereHiHello, i read your blog occasionallyfrom time to time and i own a similar one and i was just wonderingcurious if you get a lot of spam commentsresponsesfeedbackremarks? If so how do you preventreducestopprotect against it, any plugin or anything you can advisesuggestrecommend? I get so much lately it’s driving me madinsanecrazy so any assistancehelpsupport is very much appreciated.

 • Francis Bostic Reply

  21 April 2020 at 03:31

  It’s awesomeremarkableamazing fordesigned forin favor ofin support of me to have a websiteweb sitesiteweb page, which is beneficialhelpfulusefulvaluablegood fordesigned forin favor ofin support of my experienceknowledgeknow-how. thanks admin

 • Jeannie Ecklar Reply

  21 April 2020 at 13:34

  Right nowCurrentlyAt this time it seemssoundslooksappears like BlogEngineMovable TypeDrupalExpression EngineWordpress is the besttoppreferred blogging platform out thereavailable right now. (from what I’ve read) Is that what you’reyou are using on your blog?

 • Heath Eilders Reply

  22 April 2020 at 04:01

  I’m gone to tellinformsay toconvey my little brother, that he should also visitgo to seepay a visitpay a quick visit this blogweblogwebpagewebsiteweb site on regular basis to takegetobtain updated from latestnewestmost recentmost up-to-datehottest newsinformationreportsgossipnews update.

 • Ordereelig Reply

  22 April 2020 at 05:13

  zithromax antibiotics

 • Warren Deneal Reply

  23 April 2020 at 04:11

  You’reYou are so coolawesomeinteresting! I don’tI do not supposethinkbelieve I’veI haveI’ve truly readread through anythingsomethinga single thing like thislike that before. So nicegoodgreatwonderful to findto discover somebodysomeoneanother person with somewith a fewwith originaluniquegenuine thoughts on this subjecttopicissuesubject matter. ReallySeriously.. thank you forthanks formany thanks for starting this up. This websiteThis siteThis web site is somethingis one thing that is neededthat’s neededthat is required on the webon the internet, someone with a littlewith somewith a bit of originality!

 • Alberto Hartjen Reply

  23 April 2020 at 17:39

  The next time I review a blog, I really hope that it does not disappoint me as much as this set. I imply, I know it was my choice to check out, but I in fact assumed youd have something fascinating to say. All I listen to is a lot of whining about something that you might deal with if you werent as well active trying to find attention.

 • Ordereelig Reply

  23 April 2020 at 20:58

  zithromax otc

 • Asa Georgis Reply

  23 April 2020 at 23:06

  UsuallyNormallyGenerally I do notdon’t readlearn articlepost on blogs, howeverbut I wish towould like to say that this write-up very forcedpressuredcompelled me to take a look atto tryto check out and do soit! Your writing tastestyle has been amazedsurprised me. Thank youThanks, quitevery greatnice articlepost.

 • Josef Pfendler Reply

  24 April 2020 at 11:46

  NiceExcellentGreat post. I used to beI was checking continuouslyconstantly this blogweblog and I amI’m inspiredimpressed! VeryExtremely usefulhelpful informationinfo speciallyparticularlyspecifically the finallastultimateremainingclosing phasepartsection 🙂 I take care ofcare fordeal withmaintainhandle such infoinformation a lotmuch. I used to beI was seekinglooking for this particularcertain infoinformation for a long timevery longlengthy time. Thank youThanks and good luckbest of luck.

 • Horace Brain Reply

  24 April 2020 at 20:45

  Hey there! I simply would like to provide a huge thumbs up for the fantastic details you have here on this article. I will certainly be coming back to your blog for even more soon.

 • Andrew Feria Reply

  25 April 2020 at 11:30

  PrettyVery greatnice post. I simplyjust stumbled upon your blogweblog and wantedwished to mentionto say that I haveI’ve reallytruly enjoyedloved browsingsurfing around your blogweblog posts. In any caseAfter all I’llI will be subscribing for youron yourin yourto your feedrss feed and I am hopingI hopeI’m hoping you write againonce more soonvery soon!

 • Monte Iacovissi Reply

  26 April 2020 at 10:35

  I enjoytake pleasure inget pleasure fromappreciatedelight inhave fun withsavorrelishsavour, lead tocauseresult in I foundI discovered exactlyjust what I used to beI was taking a looklookinghaving a look for. You haveYou’ve ended my 4four day longlengthy hunt! God Bless you man. Have a nicegreat day. Bye

 • Morgan Manspeaker Reply

  26 April 2020 at 15:22

  The next time I check out a blog, I wish that it does not dissatisfy me as high as this. I imply, I recognize it was my option to review, however I really assumed youd have something fascinating to say. All I listen to is a lot of yawping regarding something that you could repair if you werent too active trying to find focus.

 • Cathryn Alexandre Reply

  26 April 2020 at 21:34

  Can I just say what an alleviation to discover someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You definitely recognize exactly how to bring a problem to light as well as make it essential. Even more people need to read this and understand this side of the tale. I angle think youre not much more popular because you definitely have the present.

 • Ricky Stodola Reply

  29 April 2020 at 01:55

  ThanksAppreciationThankfulness to my father who toldinformedshared withstated to me regardingconcerningabouton the topic of this blogweblogwebpagewebsiteweb site, this blogweblogwebpagewebsiteweb site is reallyactuallyin facttrulygenuinely awesomeremarkableamazing.

 • Thanh Leitzke Reply

  29 April 2020 at 10:18

  TerrificGreatWonderful articlework! This isThat is the type ofthe kind of informationinfo that are meant tothat are supposed tothat should be shared around theacross the webinternetnet. DisgraceShame on the seeksearch enginesGoogle for now notnotno longer positioning this postsubmitpublishput up upperhigher! Come on over and talk over withdiscuss withseek advice fromvisitconsult with my siteweb sitewebsite . Thank youThanks =)

 • Toby Ritchotte Reply

  30 April 2020 at 04:31

  extremely nice article, i certainly like this website, keep on it

 • TwemivowErromy Reply

  01 May 2020 at 12:06

  cost of cialis

 • Mauricio Driere Reply

  02 May 2020 at 14:57

  This website is truly a walk-through for every one of the info you desired about this and also didn?t understand that to ask. Peek here, and also you?ll most definitely uncover it.

 • Damon Jennings Reply

  04 May 2020 at 00:26

  HeyThanks very interestingnice blog!

 • TwemivowErromy Reply

  04 May 2020 at 21:53

  cialis 20mg

 • HviahTienCeinip Reply

  08 May 2020 at 03:40

  cialis dosage

 • HviahTienCeinip Reply

  09 May 2020 at 15:45

  cialis 20mg

 • HviahTienCeinip Reply

  11 May 2020 at 02:26

  cialis 2020

 • mydayAward Reply

  14 May 2020 at 04:53

  clomid order online

 • mydayAward Reply

  16 May 2020 at 06:06

  clomid buy

 • mydayAward Reply

  18 May 2020 at 17:54

  buy clomid 50mg

 • mydayAward Reply

  23 May 2020 at 13:55

  cheap clomid online

 • Harris Zumbach Reply

  17 June 2020 at 00:04

  YesterdayThe other dayToday, while I was at work, my sistercousin stole my iPadiphoneapple ipad and tested to see if it can survive a thirtyforty40twenty five2530 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPadapple ipad is now brokendestroyed and she has 83 views. I know this is completelyentirelytotally off topic but I had to share it with someone!

 • AbviahTienCeinip Reply

  20 June 2020 at 11:38

  cialis online

 • Mitchell Piccone Reply

  21 June 2020 at 23:01

  UndeniablyUnquestionablyDefinitely believeconsiderimagine that that youwhich you statedsaid. Your favouritefavorite justificationreason appeared to beseemed to be at theon the internetnetweb the simplesteasiest thingfactor to keep in mindbear in mindrememberconsidertake into accounthave in mindtake notebe mindfulunderstandbe awaretake into accout of. I say to you, I definitelycertainly get irkedannoyed at the same time aswhilsteven aswhile other folksfolksother peoplepeople considerthink about concernsworriesissues that they plainlyjust do notdon’t realizerecognizeunderstandrecogniseknow about. You controlledmanaged to hit the nail upon the topthe highest as smartlywellneatly asand alsoand definedoutlined out the whole thingthe entire thing with no needwithout having side effectside-effects , other folksfolksother peoplepeople cancould take a signal. Will likelyprobably be backagain to get more. Thank youThanks

 • Angelica Aramboles Reply

  23 June 2020 at 10:31

  This blogThis websiteThis site was… how do Ihow do you say it? Relevant!! Finally I have foundI’ve found something thatsomething which helped me. ThanksMany thanksThank youCheersThanks a lotAppreciate itKudos!

 • AbviahTienCeinip Reply

  25 June 2020 at 00:02

  cialis canada

 • Sung Palumbo Reply

  25 June 2020 at 01:41

  Thanks for finally writingtalking about > blog_title < LikedLoved it!

 • Malka Frechette Reply

  26 June 2020 at 11:53

  HiHelloHi thereWhat’s up, I log on tocheckread your new stuffblogsblog regularlylike every weekdailyon a regular basis. Your story-tellingwritinghumoristic style is awesomewitty, keep doing what you’re doingup the good workit up!

 • AbviahTienCeinip Reply

  27 June 2020 at 07:01

  buy cialis

 • Zana Cliburn Reply

  30 June 2020 at 16:08

  HiHello, i thinki feeli believe that i sawnoticed you visited my blogweblogwebsiteweb sitesite sothus i got herecame to go backreturn the preferchoosefavorwantdesire?.I amI’m trying toattempting to in findingfindto find thingsissues to improveenhance my websitesiteweb site!I guessI assumeI suppose its good enoughokadequate to useto make use of some ofa few of your ideasconceptsideas!!

 • Lavonne Makino Reply

  01 July 2020 at 15:12

  ArticlePostPiece of writingParagraph writing is also a funexcitement, if you knowbe acquainted withbe familiar with thenafter thatafterward you can write otherwiseor elseif not it is complexdifficultcomplicated to write.

 • Dorian Pulwer Reply

  02 July 2020 at 11:44

  Does your sitewebsiteblog have a contact page? I’m having a tough timeproblemstrouble locating it but, I’d like to sendshoot you an e-mailemail. I’ve got some creative ideasrecommendationssuggestionsideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great sitewebsiteblog and I look forward to seeing it developimproveexpandgrow over time.

 • Warren Amdahl Reply

  03 July 2020 at 19:13

  FascinatingNiceAmazingInterestingNeatGreatAwesomeCool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A designtheme like yours with a few simple adjustementstweeks would really make my blog shinejump outstand out. Please let me know where you got your designtheme. Thanks a lotBless youKudosWith thanksAppreciate itCheersThank youMany thanksThanks

 • Carmelita Descombes Reply

  04 July 2020 at 11:01

  Way cool! Some veryextremely valid points! I appreciate you writing thispenning this articlepostwrite-up and theand also theplus the rest of the site iswebsite is also veryextremelyveryalso reallyreally good.

 • Stanley Tuenge Reply

  05 July 2020 at 11:36

  My spouse and IWeMy partner and I stumbled over here coming from afrom aby a different web pagewebsitepageweb address and thought I mightmay as wellmight as wellshould check things out. I like what I see so now i amnow i’mi am just following you. Look forward to going overexploringfinding out aboutlooking overchecking outlooking atlooking into your web page againyet againfor a second timerepeatedly.

 • Marisa Battle Reply

  08 July 2020 at 01:33

  HiHello, i thinki feeli believe that i sawnoticed you visited my blogweblogwebsiteweb sitesite sothus i got herecame to go backreturn the preferchoosefavorwantdesire?.I amI’m trying toattempting to in findingfindto find thingsissues to improveenhance my websitesiteweb site!I guessI assumeI suppose its good enoughokadequate to useto make use of some ofa few of your ideasconceptsideas!!

 • Mauro Crowther Reply

  08 July 2020 at 12:41

  I alwaysfor all timeall the timeconstantlyevery time emailed this blogweblogwebpagewebsiteweb site post page to all my friendsassociatescontacts, becausesinceasfor the reason that if like to read it thenafter thatnextafterward my friendslinkscontacts will too.

 • Colin Gowans Reply

  09 July 2020 at 00:31

  HeyHello There. I found your blog using msn. This is a veryan extremelya really well written article. I willI’ll be suremake sure to bookmark it and come backreturn to read more of your useful informationinfo. Thanks for the post. I willI’ll definitelycertainly comebackreturn.

 • Ferdinand Federkeil Reply

  09 July 2020 at 10:26

  An interestingA fascinatingAn intriguingA motivating discussion is worthis definitely worth comment. I thinkI believeI do believeI do thinkThere’s no doubt that that you shouldthat you ought tothat you need to writepublish more onmore about this topicsubjectissuesubject matter, it might notit may not be a taboo subjectmatter but generallyusuallytypically people do notpeople don’tfolks don’t speak aboutdiscusstalk about suchthese topicssubjectsissues. To the next! CheersMany thanksAll the bestKind regardsBest wishes!!

 • Ronny Decook Reply

  10 July 2020 at 00:24

  HiWhat’s upHi thereHello to all, how is everythingallthe whole thing, I think every one is getting more from this websiteweb sitesiteweb page, and your views are nicepleasantgoodfastidious fordesigned forin favor ofin support of new userspeopleviewersvisitors.

 • Terrence Radke Reply

  12 July 2020 at 00:15

  NiceGoodFastidious repliesrespondanswersanswer backresponse in return of this questionquerydifficultyissuematter with solidfirmrealgenuine arguments and describingexplainingtelling everythingallthe whole thing regardingconcerningabouton the topic of that.

 • playedPasebape Reply

  03 August 2020 at 03:43

  buy viagra now

 • Tempie Milster Reply

  19 August 2020 at 11:32

  HeyHowdyHi thereHeyaHey thereHiHello! I’m at work browsingsurfing around your blog from my new iphoneiphone 4iphone 3gsapple iphone! Just wanted to say I love readingreading through your blog and look forward to all your posts! Keep upCarry on the excellentgreatfantasticoutstandingsuperb work!

 • Dreama Tijing Reply

  22 August 2020 at 13:22

  ReallyActuallyIn factTrulyGenuinely no matter ifwhen someone doesn’t understandknowbe aware of thenafter thatafterward its up to other userspeopleviewersvisitors that they will helpassist, so here it happensoccurstakes place.

 • Quopourpallkaf Reply

  03 September 2020 at 01:20

  azithromycin 500mg

 • Janetta Valladao Reply

  08 September 2020 at 10:10

  These are reallyactuallyin facttrulygenuinely greatenormousimpressivewonderfulfantastic ideas in regardingconcerningabouton the topic of blogging. You have touched some nicepleasantgoodfastidious pointsfactorsthings here. Any way keep up wrinting.

 • Lyn Moris Reply

  19 September 2020 at 23:01

  My relatives all the time say that I am killing my time here at net, however I know I am getting knowledgeevery day by reading such fastidious articles.

 • Heriberto Berzas Reply

  07 November 2020 at 16:51

  Really one of the biggest global dark web takedowns tobe able to date: 179 arrests distribute across six countries;five hundred kilograms of drugs grabbed;$6. 5 million throughout cash and cryptocurrency confiscated.And while it has been announced today, Operation Disruptor traces its roots again to May 3, 2019.That’s the day that will German police seized Inventorymarket Market, the well-liked underground bazaar that offeredinternational authorities everything that they needed to upend the particular dark webdrug trade. Really unclear how big some sort of dent or dimple Functioning Disruptor will make over time; the dark web drug marketplace tends to bounce again, even after the high-qualitycollapses of marketplaces just like the Silk Road and even AlphaBay.But even when law enforcement officials is playing an endless gameof Whac-A-Mole, it can a minimum of gotten extremely skillfulat whacking. In typically the US, Operation Disruptor takeson out across dozens regarding court papers and about 120 arrests.In Iowa, members of your group acknowledged as PillCosby were billed with mailing outabove a million pills lace-up with fentanyl.Prosecutors throughout Washington, DC, allege ofwhich David Brian Pate obscured thousands of OxyContin, Xanax,and morphine pills inside of souvenir maracas.Feel free to surf to my web site :: canadahq link

Leave a Comment