Google, Android P’yi Tanıttı Gece Kuşlarını da Unutmadı

 Android P’nin, iPhone X’le benzerlikleri mevcut, ancak aynı olmayan başka özellikleri kullanarak, cihazlarınızda gezinmek için yepyeni bir yol sunuyor.

Ekranın alt kısmında küçük bir göstergesi var ve ekranın o kısmının etrafında çeşitli hareketler yapma imkanı veriyor bu. IPhone X’te yaptığınız gibi ana ekrana dönmek için yukarı kaydırmak yerine, ana göstergeye dokunuyorsunuz. Geri dönmek için özel geri düğmesi de mevcut.

 Android P uygulamasında hızlıca kaydırma özelliği, kolayca görülebilen bilgilere sahip büyük kartlarla yeni bir çoklu görev menüsü getiriyor ve bir kez daha uygulama bölümünü açıyor. Son olarak, ana göstergede sola veya sağa hızlıca kaydırma, uygulamalar arasında hızla geçiş yapabiliyor. Gerçek şu ki Palm, aslında sekiz yıl kadar önce tamamen web tabanlı bir telefona sahip olan ilk şirket. Ama Palm’ın en iyi tasarımcılarından biri olan , Matias Duarte’yi Google’a kaptırdı ve şimdi Android’e benzer bir arayüz geliştiriyor.

Google, insanların% 70’inden fazlasının dijital cihazdaki zamanlarını daha iyi yönetme konusunda yardım istediğini ve bunun sistem düzeyinde gerçekten bir şeyler yapabildiği ilk şirket olduğunu belirtiyor.

Yeni birleşik gösterge paneli ile Android P, telefonunuzu günde kaç kez kullandığınızı, kaç adet bildirim aldığınızı, çeşitli uygulamalarda ne kadar zaman harcadığınızı ve Telefonunuzu nasıl kullandığınızı anlamak için daha kullanışlı bilgiler içeriyor, ayrıca Android P, uygulamalarda zaman sınırlarını belirlemenize olanak tanıyor.

Başka yeni özellikse, “Shush” adı verilen bir özellik. Telefonunuzun ekranını aşağı bakacak şekilde çevirince “Rahatsız Etmeyin” moduna giriyor, titreşimleri ve diğer dikkat dağıtıcıları kapatıyor.

Ya da yatmadan önce telefonlarına bakıp saatlerce vakit geçirip uyku düzeninizi kesen “gece kuşu”ysanız Android P yeni bir “Wind Down” moduyla size çok yardımcı oluyor. “Rüzgâr saati”ni ayarladığınızda, telefon ekranınız otomatik olarak gece moduna ve gri tonlamaya dönüşüyor . Bu basit bir şey, ancak Google, yatmadan önce sizi rahatsızlıklardan uzak tutmak için çok yardımcı olduğunu  belirtiyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

1 Comment