Güney Kore’nin ilk Internet Bankası Can Çekişiyor

Ülkenin ilk internet bankası olan K-Bank, artan maliyetler nedeniyle kara geçmek için ihtiyaç duyduğu sermayeyi büyütmeye uğraşıyor.

“K-Bank yakın zamanda yerel özel sermaye fonlarını (PEF) ek bir hak teklifine katılmasını istedi çünkü yıl sonuna kadar sermayesini 500 milyar won’a (455 milyon dolar) yükseltmek istiyor. Ancak bir kaynağın, Kore basınına yaptığı açıklamada, yatırımcıların bankanın Tüketici kredilerindeki zayıf büyüme ve artan politik tehditleri göz önünde bulundurduğunu belirtti.

Kaynak:“Bankanın amacına ulaşması pek olası değil. Bunun bir nedeni çok fazla hissedarı var. Bu, K-Bank için mümkün olan en kısa sürede birçok sorunu ele alması gerektiğinde, ek idari maliyetler yaratabilir” Dedi.

K-Bank’ın hissedarları, bir aylık  gecikme sonrasında, Haziran ayında,  hak teklifi yoluyla 150 milyar wonluk bir artırma planını onayladı. Banka, yeni yatırımcılar ve PEF’ler ile ek hisselere satışta 300 milyar won’a kadar yükselen talepler için görüşmelerde bulundu.

Ülkenin baskın sabit hat operatörü olan Korea Telecom (KT), yüzde 18.01 ile K-Bank’ın en büyük hissedarı, yüzde 12.97 ile Woori Bank, yüzde 10.10 ile NH Yatırım, yüzde 8.13 ile Hanwha Life, GS Retail ile birlikte 8 bankaya göre, yüzde 6,57 ile KG Inicis, yüzde 6,57 ile Danal ve diğer 13 kişiye ait.

Yeni “dijital bankalar ın, özellikle müşterileri avlamak ve perakende segmentlerindeki marjları aşarak, performansı üzerinde büyük etkisi olması bekleniyor.

Tüketiciler ve endüstri gözlemcileri bu eğilimlerin kanıtlarını görüyor ve bazıları da beklenenden daha hızlı gerçekleştiklerini söylüyor. Önemli bir soru, kapsamlı bir şekilde araştırılmayan hizmetler farklılaştırmasından kaynaklanıyor, çünkü İnternet bankaları, günün 24 saati mobil bankacılık hizmetleri sunan mevcut bankalarla karşılaştırılabilir borç verme oranlarını talep ediyor.

K-Bank, KoreFederasyonu verilerine göre, geçtiğimiz yıl 83.8 milyar net zarar bildirdi. Geçtiğimiz yılın nisan ayında faaliyete geçen banka, bu yıl mayıs ayı itibarıyla 1,95 trilyon liralık kredi kullandırdı. Ancak, daha fazla kullanıcı kazanmak için müşterileri komisyon ücretlerinden muaf tutarak 8,6 milyar lira zarara uğradı.

PEF kaynakları, finansal düzenleyicilerin finansal olmayan şirketlerin bir bankanın yüzde 10’undan fazlasına sahip olmalarını yasaklayan kuralları kolaylaştırmasını istedi.

2 Comments