İngiltere, Pfizer-Biontech Aşısına Acil Durum Onayı Verdi

İngiltere, Biontech ve Pfizer‘in aşısına acil durum onayı veren ilk ülke oldu ve İngiltere İlaç Ajansından ilk acil durum onayını aldı.

İngiltere, ABD’li ilaç üreticisi Pfizer ve Aman Biontec  firmasının ortak  ürettiği Covid-19 aşısı için ilk onayı verdiğini duyurdu. İngiltere Sağlık Bakanlığı sözcüsü onayı doğruladı. Bu nedenle, aşı ve tolere edilebilirlik açısından tam olarak test edildikten sonra piyasaya sürülebilen dünyanın ilk korona aşısı. Pfizer ve Biontech, aşıyı Birleşik Krallık’ta derhal sevk etmeye başlamak istiyor. İngiltere ile 20 milyon aşı, 40 milyon doz için bir sözleşme yapıldı. Firmalar ilk sevkiyatlarda İngiltereye ne kadar aşı verileceğini açıklamadı.

Almanya’nın her yerinde aşılama merkezleri kurulurken, ilaç üreticisi Moderna, Pazartesi günü Avrupa pazarı için aşı onayı için başvuruda bulunduktan sonra, Mainz merkezli Biontech şirketi ve Amerikalı ortağı Pfizer, korona aşılarının şartlı onayı için belgeleri Avrupa İlaç Ajansına (EMA) bilirtiyor. Kararın en geç 29 Aralık’a kadar verilmesi gerekiyor. İki ilaç firmasına göre, kurumun uygulamaya uyması halinde BNT162b2 adlı preparat ile ilk aşılar Aralık ayında Avrupa’da verilebilir.

Biontech ve Pfizer basına yaptıkları acıklamada, açının Kkinik faz 3 çalışmasında aşı, test deneklerinin yüzde 95’ini Covid 19’a karşı  koruduğunu açıkladı.   Biontech ve Pfizer, aşının etkinliğinin “tüm yaş ve cinsiyet gruplarında ve çeşitli çalışma popülasyonunda tutarlı” olduğunu belirtti.. İlaç şirketlerine göre, şiddetli bir Covid-19 seyri için en büyük riske sahip 65 yaş üstü çocuklar için aşı koruması yüzde 94. Şimdiye kadar ciddi yan etkiler meydana gelmedi, genel olarak aşı iyi tolere edildi.

Reviewer overview

İngiltere, Pfizer-Biontech Aşısına Acil Durum Onayı Verdi - /10

Summary

0 Bad!