Trump Kraliyet Protokolünü Alt Üst Etti Kraliçenin Önünde Yürüdü

ABD Başkan Donald Trump, dün  Londra’da İngiltere kraliçesi ile bir araya geldi. Trump kraliyet protokolünü ihlal edince, birçok kişi  Trump’un davranışlarının Britanya’ya hakaret olduğunu söyledi.

Sosyal medyada ve İngiliz basınında yapılan yorumlarda, bırakın bir kraliçe ve hükümdar olmasını, 92 yaşında bir kadına gösterilmesi gereken saygıyı göstermedi ifadeleri yer aldı.

Başkan Trump , Coldstream Muhafızlarını selamlarken Kraliçe Elizabeth’in önünde yürüyünce, sosyal medyada yer yerinden oynadı. Bir çok kişi ABD başkanının bu davranışını kınadı. Kraliçe, yanına yürümeye çalışırken  Trump kraliçeye dokunarak yürümeye çalıştı, bu da tepkilere neden oldu. Çünkü monarşi kurallarına göre kim olursa olsun kraliçeye dokunmak yasak.

Videoda, Trump’un İngiltere kraliçesi Elizabeth’e yaptığı gaflar net bir şekilde görülüyor.

Başkan ve First Lady Melania Trump, kraliçeyi karşıladıklarında protokolü ihlal ettiler: Eğilerek selam vermediler,  bunun yerine el sıkışması tercih ettiler. Amerikalıların kendi öznesi olmadıkları için eğilmeleri zorunlu değir, ancak bunu yapmak çok iyi bir davranış olarak kabul ediliyor.

Ayrıca Trump çifti Kraliçe Elizabeth ile randevularına geç kaldı, kraliçe‘nin  o anlarda saatini bir kaç kez kontrol ettiği kameralara yansıdı.

 

Genel olarak, kraliçeye  ile resmi görüşmelerde belli kurallar var. Randevu yerine ondan önce gelinir, konuşuncaya kadar konuşulmaz, oturmadan ondan önce oturulmaz, yemeğe başlamadan önce başlanmaz Vs. Trump, bu protokol kurallarının  neredeyse tamamını ihlal etmeyi başardı.

Donald Trump‘un bu davranışları, İngiltere‘de kraliçe ve yaşlı bir kadına karşı saygısız ve düşüncesiz olarak değerlendirildi.

Hülya karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

147 Comments