İlk Kez Bir Robot İşten Atıldı

Robotlar insanların işlerini yavaş yavaş ellerinden alacak söylemi her gün değişik mecralarda dillendirilirken, ilk kez Fabio adında bir robot işinden oldu.

İngiltere’de ilk  kez tezgahtar olarak çalışan bir siborg robotu müşterileri yanıltan yanlış anonslar yaptığı için işten atıldı.

Heriot-Watt Üniversitesi tarafından, altı robot, ABD için yürütülen bir deneyde, İskoç süpermarket zinciri Margiotta’da ‘Fabio‘ adını verdikleri bir robotla ‘ShopBot‘ denemesini yaptı, ama bu deney hiç beklenmedi şekilde başarısızlıkla sonuçlardı.

Fabio, şirketin amiral gemisi Edinburgh mağazasındaki yüzlerce ürüneyönelik talimatlar ile programlandı ve başlangıçta müşterilerine “merhaba,  muhteşem”tebrikler, diyen robot çok eğlenceli gelmişti. Hatta espri yapması ve müşterilere sarılması herkesi büyülemişti.

Babası Franco ve kızkardeş Luisa ile birlikte dükkan zincirini yürüten Elena Margiotta, ” Bu robotla her zaman, müşterilere yeni ve heyecan verici bir şeyler yapmak istediğimizi göstermek için mükemmel bir fikir olduğunu düşündük. Ancak bir kaç gün içinde robot, saçma sapan şeyler yapmaya başladı. Biranın nerede olduğu sorulduğunda, “alkol bölümünde” gibi  tavsiyeler verdi. Ayrıca ortamdaki arka plan gürültüsü nedeniyle alışveriş yapanların isteklerini anlamakta zorluk çekti. Bizde onun işine son vermek zorunda kaldık” dedi.

 

 

187 Comments