Sony Firmasından Rapçi Şarkıcılara Yatırım Desteği

Sony Corp.’un girişim sermayesi kolu, Wu-Tang Clan rapçi RZA ve Kanadalı sanatçı Grimes gibi yıldızları çeken Seaboard gibi dijital müzik enstrümanlarının üreticisi Roli’yi destekliyor.

#TidalXVenusfly

Grimezsz (@grimes)’in paylaştığı bir gönderi ()


CEO Roland Lamb, Sony İnovasyon Fonu’nun finansmanı ile ilgili“bizim için önemli bir yatırım ve ilişki” olarak tanımladı, ancak anlaşmanın mali şartlarını açıklamayı reddetti.

Lamb, Roli’yi tüketici elektroniği ve eğlence devi ile özellikle Asya’daki satışları küresel çapta genişletmesine yardımcı olacak temaslarda tanıtacak. “Sony ile olabildiğince işbirliği yapmayı umuyoruz.” Dedi

Ayrıca Roli’nin daha fazla araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmasına yardımcı olacak. “Donanım ve yazılım genelinde yeni müzik oluşturma araçları geliştiriyoruz”

Roli, yakın zamanda, premium ses hoparlörleri ve Pioneer ev eğlence sistemleri markası ile tanınan Onkyo Corp.’dan yatırımdesteği aldı. Onkyo’nun yatırım şartları açıklanmadı.

2009 yılında Lamb tarfından keşfedilen Roli, Lightpad Blokları, cep telefonu uygulamasıyla birlikte karmaşık dijital kompozisyonlar oluşturmak ve bunları oynamak için kullanılabilecek basit kutu benzeri cihazlar gibi bir dizi dijital klavye Seaboard hattı gibi elektronik müzik yapma donanımı ve yazılımı üretiyor.

Şirketin klavyeleri, seslendirenlerin ses tonlarını değiştirmelerini ve tonları yeni şekillerde değiştirmelerini sağlayan silikon tuşlara sahip. Enstrümanlar, profesyonel müzisyenler tarafından geniş çapta benimsendi: RZA, Ocak ayında New York Dergisi’ne Roli Sea Board Rise 49 Midi Controller olmadan yaşayamayacağını söyledi.

Roli’nin tam boyutlu klavyeleri beş rakamlı fiyat etiketi ile piyasada. İlk kez 2016 yılında piyasaya sürüldüğünde 200 dolardan dahaucuza satılan Lightpad Bloğu ve geçen yıl piyasaya sürülen Seaboard Block ve 300 dolara satış yapan perakendecilik ile şirket, daha fazla kitlesel pazar müzik donanımına itti.

Roli, Foundry Group, Universal Music Group, Balderton Capital, BGF Ventures ve Horizon Ventures gibi firmalardan bugüne kadar 50 milyon Dolar’dan fazla risk sermayesi fonu aldı. Geçen sene, müzik endüstrisi ünlüsü Pharrell Williams, Roli’ye yatırım yaptı ve şirketin baş yaratıcı temsilcisi olarak atandı.


Hülya Karahan
istanbulpostcomtr@gmail.com

8 Comments