Toyota, Sürücüsüz Araba İçin 2.8 Milyar Dolarlık Bir Şirket Kuruyor

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

Toyota’nın sürücüsüz otomobil için hayal edilenin çok ötesini gerçekleştirmeye başladı. Teknolojisinin gelişimini hızlandırmak için yeni bir şirket kuruyor. Toyota Araştırma Enstitüsü-İleri teknolojinin sınırlarını zorlamak için, Japon  şirketleri Aisin Seiki Co., Ltd. ve Denso Corporation ile bir araya geldi. Ortak girişimleri için net bir hedefleri var: “otomatik sürüş için tamamen entegre, bir yazılım” geliştirmek.

Ortaklar bu hedefe ulaşmak için yaklaşık 2.8 milyar dolar yatırım yapacak ve halihazırda Tokyo’daki merkezleri için mükemmel bir yer arayışına girmişlerdi ve aradıkları yeri buldular.  Eski ve yeni olmak üzere tam 1000 çalışanını  bu merkezde ikamet etmeyi planlıyor.

Yeni şirketin CEO’su Dr. James Kuffner, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Üretim kalitesinde yeni yazılımlar üretmek, Toyota’nın otomatik sürüş programı için kritik bir başarı faktörüdür: Bu şirketin misyonu, Toyota Grubu’nun yeteneklerini dünya standartlarında yazılım mühendisleri aracılığıyla arttırarak, yazılım geliştirme sürecini daha etkin bir şekilde hızlandırıyoruz. dünya çapında işlere imza atacağımız bu çabaya öncülük etmekten büyük heyecan duyuyorum “dedi.

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI) sürücüsüz  otomobil teknolojisini uzunca bir süredir geliştirmek için yoğun çalışmalar yapıyor. Hatta bu yılın başında CES‘de kendiliğinden sürüş sisteminin 3. seviye sürümünü piyasaya sürdü. Seviye 3, sistemin ortamı izlemek için zaten LiDAR gibi sensörleri kullanabileceği anlamına geliyor, ancak bir sürücü yine de direksiyonun arkasında oturup yola dikkat etmesi gerekiyor. Ortak girişim, büyük olasılıkla Toyota’nın bu noktanın ötesine geçmesine ve tam otomasyona kendi başına olduğundan daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayacak.

istanbulpost.com.tr ‘nin bu haberi, link verilerek başka mecralarda kullanılabilir.

 

7 Comments