WhatsApp CEO’su Jan Koum İstifa Etti

 WhatsApp’ın kurucusu ve şirketin CEO’su Jan Koum, görevinden istifa etme kararı aldığını açıkladı. Koum, Facebook üzerinden paylaştığı mesajda, “Teknoloji dışında bana keyif veren şeylere vakit ayırabilmek adına bir süre çalışmaya ara vereceğim” dedi.

Ancak ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesi, Koum ile WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolara satın alan Facebook yönetimi arasında anlaşmazlıklar olduğunu yazdı ve Koum’un bu anlaşmazlıklar nedeniyle istifa kararını aldığını belirtti.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Koum Facebook’tan gelen kriptolama kriterlerinin gevşetilmesi ve Facebook – WhatsApp arasındaki kişisel veri alışverişinin güçlendirilmesi taleplerine karşı çıkıyordu.

Koum paylaştığı Facebook mesajında “Ekibimiz her zamankinden daha güçlü ve muhteşem işler başarmaya devam edecekler… WhatsApp’a dışarıdan da olsa desteğimi vermeye devam edeceğim” dedi.

Ancak, Facebook şu anda 1,5 milyar aylık kullanıcısı olan ücretsiz, şifreli mesajlaşma hizmetinden para kazanma baskısı altında bulunuyor. Facebook, WhatsApp’ın bazı değerlerinden kopan adımlar atıyor.

2016’da WhatsApp, Facebook ile telefon numaraları dahil olmak üzere bazı kullanıcı verilerini paylaşmaya başlayacağını duyurdu Facebook’u WhatsApp kullanıcılarından veri toplamayı durdurup şirkete para cezası vermesini emreden Avrupa düzenleyicileri arasında oldukça popüler olmayan bir hareket.

O zamandan bu yana, WhatsApp, işletmelerin daha sonra şarj işletmelerine başlaması amacıyla, WhatsApp’ın müşterilerine ulaşmalarına yardımcı olmak için ücretsiz araçlar oluşturmaya ve test etmeye başladı.

Koum’un ayrılışıyla ilgili, Washington Post’a göre, WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi üzerinden Facebook’la ilgili gerginlikler vardı, bu da mesajların dışarıdan herkes tarafından okunamayacağını ve okunamayacağını belirtti. WhatsApp veya Facebook da dahil olmak üzere konuşma. WhatsApp yöneticileri, Facebook’un işletmelerin araçlarını kullanmasını kolaylaştırma isteğinin, bazı şifrelemelerin zayıflatılmasını gerektirdiğine inanıyordu.

Koum’un ayrılışınadan sonra Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg.bir msaj yayınladı ve şöyle dedi, “Dünyayı bağlamaya yardımcı olmak için yaptığınız her şeyden ve şifrelenme ve merkezi sistemlerden güç alma ve insanların ellerine geri getirme yeteneği dahil olmak üzere bana öğrettiğiniz her şey için minnettarım. Bu değerler her zaman WhatsApp’ın kalbinde olacak. ”

428 Comments