Çin “Deli Dana” Yasağını Kaldırdı İrlanda’dan Et İthal Edecek

İrlanda Tarım Bakanı Michael Creed, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in, İrlandalı çiftçilerin et işleme tesisine onay verdikten sonra, İrlanda Çin’e sığır eti ihraç edebilecek. Dedi.

Çin, ilk olarak 2001 yılında Avrupa’daki deli dana hastalığı ortaya çıktıktan sonra, sığır eti ihracatını yasakladı ve  ve aynı hastalık Amerika Birleşik Devletler’inde 2003 yılında ortaya çıktıktan sonra ABD’nin sığır etine de kapılarını kapladı.

Şimdi bu tehdit azaldı, Çinli tüketiciler daha fazla sığır eti almaya istekli ve Çin’deki büyükbaş hayvan yetiştirme maliyetinin yüksek olması, yetersiz iç arzın sağlanamamasına yol açtı ve hükümet yasakları yeniden ele aldı.

Creed, Çin makamları tarafından verilen kararın “Çin yönetiminin İrlanda’nın yüksek standartlarını güçlü bir şekilde desteklediğini ve bunun da gıda güvenliği için ticaretin ön şartı olduğunu” söyledi.

İrlanda’nın Çin’e yaptığı tarım-gıda ihracatı, 2010 yılında yaklaşık 200 milyon euroya yükseldi.

Çin, 2016’da ABD’nin arkasında dünyanın en büyük ikinci sığır eti ithalatçısı oldu.  2.6 milyar dolarlık et ithal etti. Çin’in ithalata bağımlılığı, sığır eti tüketimi 2017 yüzde 4 arttı.

Ocak ayında Çin, İngiltere’nin sığır eti yasağını kaldırdığını ancak çiftçilerin Pekin’den onay  almadan önce yıllarca beklemek zorunda kaldıkların söyledi.

Tarım ve Bahçe Bitkileri Geliştirme Kurulu’nun baş yöneticisi Jane King, Çin’in, İngiliz sığır eti yasağını kaldırmayı planlamasının ardından potansiyel olarak beş yıllık bir dönemde 350 milyon dolar ödeneceğini söyledi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

29 Comments