“Gümrük Vergisi Tarifeleri”i Etkisini Gösterdi Çin Ekonomisi Yavaşlıyor

Çin, Beyaz Saray yetkilileri ticaret politikası ve gümrük vergisi yaklaşımlarının dayatılmasıyla ilgili olarak ABD’deki yatırımlara yönelik yeni yaptırımlara karşı olan muhalefetini yineledi.

Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng  Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’ye olan ihracatın, hükümetin hassas teknolojilere getirdiği kısıtlamalar, Başkan Donald Trump’un ülkesinin ticaret açığını zedelemesine neden olacağını belirtti.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin ABD teknolojisindeki Çin yatırımını durdurmak için daha da sert bir yaklaşımı sürdürmek için verdikleri savaşı  kazandıktan sonra Pekin, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesinin önerilerinin güçlendirilmesinin etkisini izliyor.

Öyle olsa bile, iki taraf arasında daha geniş bir itiraz belirtisi var. Çin’in ithalata yaklaşımıyla ilgili  gümrük vergileri için  6 Temmuz’ın başlangıç tarihi.

Feng, “ABD ihracatını genişletmek ve ticaret açığını daraltmak istiyor. Yüksek teknoloji ürünü ve hizmetler ticaretinde büyük bir potansiyele sahip, ancak, ihracatı kısıtlamak sadece geri tepebilir ”dedi.

Ayrıca, korumacı bir ABD’nin küresel sınır ötesi yatırım ve ekonomik büyüme üzerinde büyük bir sürüklenme haline geldiğini ve Çin’in yeni bir gümrük tarife listesi sunulması durumunda “niceliksel ve niteliksel önlemler” ile mücadele edeceği tehdidini tekrarladı.

Çin, ABD ile ticari ilişkilerin kötüleşmesinin etkisine  birkaç ay maruz kalmakta, Mayıs ayı ekonomik verileri beklentilerin altında geldi ve  bu Haziran ayında da devam edecek gibi görünüyor.

68 Comments