IKEA, Hindistan’da Kadınları El yapımı Ev Eşyalarıyla Destekliyor

 Bu haber ilk kez sadece Türkiye’de istanbulpost.com.tr‘ de.

  Hindistan’da küçük ölçekli üreticilerle işbirliği içinde yapılan IKEA’nın yedinci  Innehallsrik koleksiyonunda(tıkla)muz fiber sepetler ve el dokuması tekstil ürünleri bulunuyor.

Indigo temalı Innehallsrik koleksiyonu, İsveç markası IKEA Sosyal Girişimciler inisiyatifine öncülük etti,2013 yılında, dünyanın her tarafından marjinal insanlara yardım eden sosyal girişimlerle uzun vadeli ortaklıklar kurmak üzere kurulmuş bir program.

İsveç’teki “kapsamlı” anlamına gelen Innehallsrik’in son baskısı için IKEA Sosyal Girişimciler, Hindistan’da Rangsutra ve Industree olarak adlandırılan iki sosyal girişim ile çalıştı.

Hem Rangsutra hem de Industree, yerel el sanatları geleneklerini beslemek için Hindistan’daki esnafla çalışıyor.

Rangsutra, 500’ü IKEA koleksiyonlarının üretiminde yer alan 3000’den fazla yetenekli zanaatar  istihdam ediyor.

Koleksiyon ürün geliştiricisi Stina Engler ve tasarımcı Sarah Fager tarafından tasarlandı ve Rangsutra ve Industree’deki sanatkarlarla birlikte geliştirildi.

Muz lifi sepetlerinin yanı sıra, el dokuması ve el işlemeli battaniyeler, havlular ve minder kılıfları da içeriyor.

Engler, “İnnehallsrik‘in mavi renk ve doğal malzemelerle sahil temasına sahip olmasını istedik, ama koleksiyonun gerçekten canlı olduğunu Yeni Delhi’ye gidene kadar yaptık,” diyor tasarım sürecini.

“Bu şaşırtıcı mavi desenli tekstili gördük. Ardından zanaatkârlarla tanıştık, birbirimizden fikirler aldık, nakış yapmaya karar verdik ve ne tür bir dokuma kullanacağımızı konuştuk.

2013’ten beri IKEA sosyal girişim ortaklarının sayısı 4’ten 17’ye çıktı. Bugün IKEA, sosyal girişimlerle yaptığı ortaklıklarla 10.500’den fazla insanın geçimine katkıda bulunduğunu söylüyor.

IKEA, “Sosyal girişim sistemini geliştirmeyi başarı ve büyümelerine yardımcı olmak için tasarım, üretim, çevre yönetimi, ihracat ve daha pek çok konuda bilgi paylaşımı için birlikte çalışıyoruz” dedi.

“En önemlisi, sosyal ortamda bir pazara erişebiliyorlar. IKEA ve  platformları  kendi kendinize yetmeve bımsızlık için güçlü bir temel”

Innehallsrik koleksiyonu, belirli IKEA mağazalarında satışa sunulacak 18 üründen oluşuyor.

El yapımı ürünler IKEA‘nın makul fiyatlı seri üretilen eşyalarının geri kalanıyla fiyatlandırılıyor.

Bir Innehllsrik’in maliyeti 25 sterlin, banyo havlusu 12,50 sterlin, kapaklı tekstil kaplı kutulardan her biri 7 sterlin

civarında.b2017’de birinci sırada yer alan IKEA, artık  kendi markasının adı altında bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer alıyor.

Bunların en önemlileri mülteci sığınakları,göçmenleri, mağdurlarını barındıran daha yaygın olarak kullanılan, açılabilir çadırlara bir alternatif sunacak şekilde tasarlandı. Ürünün yangına karşı hassasiyeti ile ilgili endişeler de dahil olmak üzere, bazı aksiliklere rağmen, proje 2016 yılında Yılın Tasarım ödülünü kazandı.

Geçen yıl, İsveçli marka, sosyal girişimcilik programları aracılığıyla dünya çapında 200.000 zor durumda insan için

istihdam yaratacak uzun vadeli planın bir parçası olarak Ürdün’deki üretim merkezlerinde mültecileri istihdam edeceğini duyurdu.

Ve 2016 yılında, şirket, Kızıl Bayrak ile Norveç amiral gemisi mağazasında gerçek bir Suriye evinin bir kopyasını inşa etmek için çalıştı. Müşterilere savaşın yaşandığı ülkede hayatın nasıl bir şey olduğuna dair gerçekçi bir fikir vermesi amaçlandı.

Hülya karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

31 Comments