Starbucks Plastik Yerine Saman Kullanacak

Bu haber Türkiye’de ilk kez sadece istanbulpost.com.tr’de.

Starbucks, daha çevre dostu olmak için 2020 yılına kadar plastik pipet yerine çevre dostu pipetler kullanma sözü verdi.

Kahve tedarikçisi, tek kullanımlık plastik pipetlerin yerini samandan yapılmış kapak ve pipetlerin, buzlu kahve, çay ve espresso içecekleri için standart haline geleceğini açıkladı.

Starbucks tarafından tasarlanan kapak, ABD ve Kanada’da 8000’den fazla mağazada zaten mevcut.

Kapaklara ek olarak, Starbucks, Frappuccinos için kağıt veya kompozit plastik gibi alternatif malzemelerden yapılmış pipetler kullanacak. Yeni pipetler sadece “samanı tercih eden veya ihtiyaç duyan müşteriler” için talep üzerine sunulacak.

Starbucks, bu  hamleyle birlikte  mağazalarından yılda bir milyardan fazla plastik pipet alacağını tahmin ettiğini söyledi.

Starbucks başkan ve CEO’su Kevin Johnson yaptığı açıklamada, “Ortaklarımız ve müşterilerimiz için, bu, sürdürülebilir kahve konusunda küresel beklentilerimizi daha sürdürülebilir şekilde elde etmemiz için önemli bir dönüm noktası” dedi.

Starbucks, bu sonbaharda, Seattle ve Vancouver’daki çöp kapamayan kapak girişimini, ABD ve Kanada’daki aşamalı sunumlarla takip ediyor. Şirket daha sonra Fransa, Hollanda ve İngiltere’deki seçkin mağazalardan başlayarak kapakları Avrupa’ya tanıtacak.

Birleşik Krallık’taki değişiklik, perakendecinin “latte vergisi” ile uyuşuyor ve bu da müşterileri, geri dönüşümü olanları kullanmaları için teşvik etmek amacıyla, tek kullanımlık bardaklar için beş peni talep ediyor. Bu yeni uygulama yılın başlarında Londra’daki bir kaç  mağazasında tanıtıldı ve yeniden kullanılabilirliği desteklemek için 950 lokasyona doğru genişledi.

Starbucks, plastik kullanımını azaltmaya çalışan tek şirket değil kuşkusuz. Son zamanlarda McDonald’s, İngiltere ve İrlanda’daki restoranlarında kağıt pipetlere geçmeyi planladığını söyledi. Singapur’da, KFC geçtiğimiz günlerde ülke çapındaki restoranlarında plastik kapaklar ve pipetlerle servisi yapmamayı planlarını açıkladı.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

39 Comments