Aston Martin Denizin Altında da Gidebiliyor

Aston Martin‘in James Bond için araba üretmekte çok usta olduğu biliniyordu, ancak butik İngiliz otomobil üreticisi artık imzalı Bond  demografisinin peşinden gidiyor. Bond atraksiyonları, beklenmedik bir şekilde, bir arabadan çok, başka ulaşım biçimlerini tercih ettikleri için, “ Bond’u görmekten daha fazla bir şey görmeyeceğiz” gibi bir sloganla; araç bir denizaltı oldu ve bu yıl üretime başlıyor.

Neptün projesi, Aston Martin, Florida merkezli bir denizaltı üreticisi olan Triton Submarine LLC ile bir araya geldi. Araç, iki yolcu ve bir pilot taşıyabiliyor ve mürettebatın çevresini 360 derecelik bir görüşe sahip olarak gizli bir su altı kanalına yönlendirebiliyor.

Marek Reichman, Aston Martin EVP ve Baş Yaratıcı Sorumlusu, “Neptün Projesi’nin dış tasarımı, performans arayışına çok şey borçlu.” Diyor. “Red Bull Advanced Technologies ile geliştirdiğimiz hiper araba Aston Martin Valkyrie ile olduğu gibi, görünür yüzeylere sahip olduğundan, alt tarafın hidrodinamiğiyle ilgili çok çalıştık. Etkisi kesinlikle hissedilecektir. ”

Reichmann, “Proje Neptün’ün iç mekanını oluştururken çok zorluk yaşadık,” diyor” Kapıların monte edilmesinden önce iç tarafın açık bir kabin içine monte edildiği bir spor otomobilin aksine, içinde gördüğünüz her şey üst kapaktan aşağı indirildi ve basınçlı gövdenin tamamlanmış alanına monte edildi. Çok parçalı karmaşık kurulumuna meydan okuyan, uyumlu bir estetik sunuyor. Bu denizaltı için bizi en çok etkileyen 500 metrelik derinlik oldu; Filmlerde gördüğünüz denizaltılar genellikle 250 metrenin ötesine geçemez. Aslında, bugün faaliyette bulunan çoğu nükleer denizaltıları bu derinlikte çalışamıyor.” Diyor.

252 Comments