“Petrol Fiyatları Varil Başına 90 Dolar Seviyesinin Üzerine Çıkabilir”

Analistler dördüncü çeyrekte petrol fiyatlarının 90 doları  geçebileceğini belirtiyor.

İran petrolüne yönelik ABD yaptırımları, petrol fiyatlarının varil başına 90 doları seviyesinin üzerine çıkmasına neden olabileceği belirtilirken, bir petrol analisti Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte, enerji arzındaki endişelerinin arttığını belirtti.

Amrita Sen, baş petrol analisti  CNBC’ye  Pazartesi günkü “Squawk Box Europe” a verdiği demeçte,

“Daha derine doğru ilerlerken (dördüncü çeyrek) … 80’lere ve potansiyel olarak 90’lara doğru fiyatların yükselme riskini gerçekten görüyoruz”

“Birçok insan Çin’in, İran petrolünü satın alabileceğini düşünüyor, ancak :” Evet, bizde alımımızı da arttırmayacağız. ” Böylece, piyasaya kaybolan sarf malzemeleri bakımından önemli bir sıkıntı görebiliriz ve bu da açıkça daha yüksek fiyatlar anlamına geliyor ”diye ekledi.

Yatırımcılar, OPEC ve müttefik ortaklarının üretimindeki artış gibi İran’ın ham petrol ihracatında daha fazla düşüş göstergesine karşı potansiyel arz kesintileri içeren  faktörlerini tarıyor.

Rusya’nın yanı sıra, OPEC’in Suudi Arabistan ve Ortadoğu’nun hakim olduğu petrol kartelinin diğer üyeleri, Haziran ayının sonunda, Ağustos ayında başlayan üretim miktarını günde 1 milyon varile çıkaracaklar.

Uluslararası kar marjlı Brent crude Pazartesi günü 73.47 dolar seviyesinden işlem gördü. West Texas Intermediate futures is e% 0.4 artışla 68.77 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bu yaz başlarında fiyat sıçramaları büyük ölçüde Başkan Donald Trump’ın, ABD’nin İran’ın nükleer programını kısıtlamak için uluslararası bir anlaşmadan çekilmesi nedeniyle geldi. Hareketin, Salı gününden itibaren yürürlüğe girecek olan ekonomik yaptırımları takip etmek üzere 4 Kasım tarihinde ABD’nin ham yaptırımlarının yeniden uygulanmasıyla birlikte, dünyanın beşinci en büyük petrol üreticisini ciddi biçimde engellemesi bekleniyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

ı.

64 Comments