Libya Sürpriz Yaptı Petrol Fiyatları Düştü

Petrol fiyatları, Libya’nın aniden günde yüzbinlerce varili piyasaya sunmasıyla Çarşamba günü keskin bir düşüş yaşadı ve ABD, İran yaptırımları için daha yumuşak bir çizgiye çekildi.

Brent, Çarşamba günü öğlen  sırasında% 6’dan fazla düşüş gösterdi. Libya’nın Ulusal Petrol Şirketi (NOC), mücbir sebepleri birkaç ana ihracat terminalinde kaldıracağını ve petrol sevkıyatlarına devam edeceğini söyledi.

General Khalid Haftar’la olan ayrılık, bir çeşit karara varırken, milislerin limanları uluslararası olarak kabul görmüş NOC’ye Trablus’a teslim etmesiyle ortaya çıktı. Libya ile her zaman olduğu gibi,üretimin geri dönüşü, sürdürüleceğinin garantisini  verdi.

Libya’daki kesinti, son birkaç hafta içinde petrol fiyatlarının artmasına yardımcı oldu ve Suudi Arabistan’ın piyasayı iyi bir şekilde karşılayabilmek için yedek kapasitesinin çoğunu yakması gerektiği yönünde spekülasyonlar yaptı. Zamanlama da çok önemli: Libya’nın kesintisi beklenmiyordu ve Kanada’nın geçici olarak 350.000 bpd kaybettiği ve İran’dan beklenen kesintilerin ABD’nin yaptırımlar üzerindeki sertleşmesi nedeniyle daha da revize edildi.

Petrol fiyatlarının hafta ortası aşağıya doğru iten diğer bir faktör de Amerika’nın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Amerika’nın İran petrolünü satın aldığı ülkelere ne kadar ciddi bir muamelede bulunacağı konusundaki tutumunu yumuşattığı yönündeki yorumlardı. Geçen ayın sonlarında, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ülkelerin İran’dan ithalatlarını “sıfır” a almasını beklediklerini ve eğer varsa, çok az sayıda feragat edileceklerini söyledi. Bu yorumlar tek başına petrol fiyatlarındaki artışa neden oldu, çünkü petrol piyasası İran’ın arzının ne kadar çevrim dışı kalacağını yeniden değerlendirmek zorunda kaldı.

Aradan geçen haftalarda, Suudi Arabistan’dan gelen en yüksek üretim miktarının, İran’ın verdiği arzı 2.5 mb / d seviyesinde telafi etmek için yeterli olamayacağından petrol piyasasında  tedirgin birdurum olduğu yorumları yapılıyor.

Pompeo Salı günü Sky News Arabia ile yaptığı bir televizyon röportajında ​​yaptığı açıklamada, “ABD’den  yardım isteyen bir avuç ülke olacak. Bunu düşüneceğiz.” Dedi.

Yine bir  Dışişleri Bakanlığı yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin fiyat dalgalanmasından kaçınmak için Suudi Arabistan ile çalıştıklarını söyledi. “İran’ın terörizmi finanse etmek için gelirini inkar etmek için ABD’nin petrol yaptırımlarını tartıştık. Piyasa aksaklıklarını en aza indirmekten ve ortakların İran’ın petrol arzına alternatif bulmalarına yardımcı olduk.” Dedi

Politikada resmi bir değişiklik olmasa da, ABD yetkililerinin birkaç hafta önce kullandıkları dilden çok daha yumuşaktı. Bu, ABD’nin İran’dan petrol ithal eden ülkelere “sıfır tolerans” politikası uygulamaması ya da bir çeşit aşamalı uygulama ihtimalini ortaya çıkardı.

Buna ek olarak, Çarşamba günü yayınlanan bir haberde OPEC, sıkılaştırıcı petrol piyasasını idare edip edemeyeceği konusundaki endişeleri küçümsedi. 2019 yılına ilişkin ilk tahmininde, kartel, OPEC dışı arz büyümesinin önemli olacağını ve talep büyümesinin bu yıldan 1.65 milyon dolar / d büyüme oranından aşağı günde 1,45 milyon varile (mb / d) ulaşacağını belirtti.

Talep güçlü olsa bile, OPEC üretimi piyasayı tatmin etmek için fazlasıyla yeterli olacak. OPEC raporunda, “Dünya ekonomisinin beklenenden daha iyi performans göstermesi halinde, ham talepteki yüksek büyümeye yol açacak olursa, OPEC petrol piyasasının istikrarını desteklemek için yeterli kaynağa sahip olmaya devam edecektir” dedi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Bu haber Türkiye’de sadece istanbulpost.com.tr’de var.

 

19 Comments