Trump Hangi Ülke İçin “ABD’nin En Büyük Askeri Müttefiki” Dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Brezilya’yı ABD’nin ana askeri müttefiki olarak nitelendirerek, Brezilya’nınen son teknoloji ABD silahlarını edinmesini ve Washington’a askeri olarak güvenebilmesini kolaylaştıracak.

Trump Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı’na bir bildiriyle Brezilya Federasyon Cumhuriyeti’ne “NATO dışında büyük bir ABD askeri müttefiki” statüsü verdiğini yazdı.

İsrail, Mısır, Arjantin, Yeni Zelanda ve Tayvan da dahil olmak üzere on yedi diğer ülke, ABD silahlarına ve Washington ile ek askeri işbirliği içinde.

Trump, Ocak ayında görev alan ve bazen de Tropikal Trump olarak adlandırılan Brezilya Devlet Başkanı Javier Paulsonaro ile daha yakın ilişkiler kurmak için çalışıyor.

Trump Salı günü Brazilya ile bir serbest ticaret anlaşması üzerinde çalışmak istediğini belirterek, “Brezilya büyük bir iş ortağı, Brezilya ve devletbaşkanı ile mükemmel bir ilişkim var” dedi.

Brezilya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Hindistan’ı içeren BRIX Grubunun bir üyesi.

Paulsonaro Ocak ayında iktidara geldiğinden beri, ülkesinin büyük güçlerle eşit mesafeyi korumak için uzun zamandır aradığı geleneksel diplomatik çizgisinin aksine ABD’ye tam destek veriyor.

84 Comments