Walmart, Önümüzdeki Hafta Flipkart’ı Satın Alıyor

Walmart ve Flipkart arasındaki devam eden görüşmelerin ardından, Walmart’ın Flipkart ile olan anlaşmasını  gelecek hafta sonuçlandırabileceği yönünde haberler çıktı.

ET’nin haberine göre, SoftBank’ın% 23,6 hisse ile 12 milyar dolarlık hissesine katılmama konusundaki isteksizliğinden sonra, Japon holdingi Walmart ile olan anlaşmasını çözdüğünü belirtti.

Çıkan haberlere göre,  Walmart‘ın durum tespiti sürecini tamamladığını ve Flipkart‘ta % 51 hissesi için  teklifte bulunduğunu bildirdi. Walmart, Hint e-ticaret alanındaki girişini, 7 milyar dolar karşılığında Flipkart’taki% 25’ten% 51’e kadar hisseyi satın alarak gösterdi. Küresel perakende de, Flipkart’taki yeni fonları arıyor ve bu da anlaşma büyüklüğünü 10-12 milyar dolara çıkarabiliyor.

Ayrıca Walmart, New York merkezli yatırım şirketi Tiger Global Management, Güney Afrika medya şirketi Naspers, girişim sermayesi şirketi Accel ve Çin Tencent Holdings’in hisselerini satın alma konusunda bir anlaşmaya vardı.

Tamamlanmaya yakın görüşmelerde, Amazon’un e-ticaret tek boynuzlu atında hiç bir pay almaması gayet açık. Bu durum, Walmart anlaşmasının yürürlüğe girmesi durumunda 18-20 milyar dolarlık  bir değere sahip olacak.

Flipkart sahipleri – Sachin Bansal ve Binny Bansal’ın şirket hisselerinin bir kısmını da satması bekleniyor. Nisan 2017’de 1.4 milyar dolarlık Bn fonları arttığında, Flipkart kurucusunun hissesinin% 5’in altında olduğu bildirildi.

Ayrıca Walmart’ın CEO’su Ananth Narayanan,  PhonePe kurucularından Sameer Nigam ve Rahul Chari’nin görevlerine devam ederek üst düzey liderlerin alıkonulmasını planladığını bildirdi. Aynı zamanda, Walmart, Flipkart yönetim kurulu başkanı Sachin Bansal’a daha büyük bir rol vermeyi planlıyor ve şirketin işleyişine daha fazla katılmasını istiyor. Ayrıca Flipkart CEO’su Kalyan Krishnamurthy‘in şirketteki rolüne devam etmesini istiyor.

“eBay ayrıca, Flipkart’ın satın alınması gereken eBay Hindistan markasının kontrolünü ele alma hakkına da sahip” dir.

Hint e-ticaret pazarının 2026 yılında IBEF tarafından 200 Bn’ye ulaşması beklendiğinden, segmentte büyük yatırımlar çekiyor. Amazon’un Hindistan’daki yatırımları ve hatta Facebook’un kendi pazarını getirmesiyle devam etmesi, büyük ölçüde Amazon Hindistan’ı ve Flipkart’ın egemenliği altındaydı. Walmart, anlaşmayı neredeyse tamamladığından, global perakendecinin girişi, piyasadaki dalgalanmalara neden olacak v endüstrinin hızını yakalayacak.

1 Comment