Theranos’unun Sahibi Holmes, Şirketini Kurtarmak İçin Para İstiyor

Ahmet Akar

istanbulpostcomtr@gmail.com

Buzzfeed News haberine göre, Theranos, yatırımcılarına şirketin 2018 yılına kadar ulaşması beklenen kredi anlaşmasında  sağlamak, şirketin iflastan yada satıştan kurtulması için daha fazla para talep ediyor.

Aralık ayında, Theranos yatırımcılara  gönderdiği bir mektupta Fortress Investment Group’tan 100 milyon dolar tutarında teminatlı borç finansmanı aldığını söyledi.

Theranos CEO’su Elizabeth Holmes yatırımcıya “Mevcut projeksiyonlarımıza dayanarak, 2018 boyunca yeterli likiditeye sahip olacağımıza inanıyoruz, bu noktada Zika virüsü için miniLab testi için düzenleyici onayı almayı ve ek tahliller için başvuru almaya başlamayı umuyoruz.” Dedi.

Salı günü Buzzfeed News tarafından ele geçirilen ve yatırımcıya gönderildiği iddia edilen mektupta Holmes, Theranos’un Fortress ile yaptığı anlaşma uyarınca  gelişim aşamalarında nasıl geride kaldığını anlatıyor.

Zika testinin gelişimi beklenenden daha uzun sürdü ve onayını almak,  daha fazla fon sağlamaya yönelik bir olasılıktı. Temmuz ayı sonunda Theranos’u, korumak için ihtiyaç duyduğu 3 milyon dolarlık likidite hattının altına düşecek ya da Kale ile olan anlaşmasında temerrüde düşecek. Bu olursa, Fortress Theranos’un varlıklarının kontrolünü ele geçirebilecek.

Böylece Holmes, daha fazla para için şirkete 700 milyon dolardan fazla para yatırmış olan yatırımcılarından yardım istiyor.

Holmes, “Yakın vadeli bir satış veya kredi sözleşmemizde potansiyel bir temerrüt önleme konusunda belirlediğimiz en uygun seçenek, bir veya daha fazla kişi tarafından daha fazla yatırım yapılmasıdır” dedi. “Nerede olduğumuzun ışığında, bu hiç de kolay değil. Ancak, yıllardır şirkete verdiğiniz destek sayesinde, bu yolu, mevcut yoldan çok aşağı ilerlemeden önce sağlamak istedik.”

The Wall Street Journal’ın kan testinin doğruluğunu sorgulayan bir soruşturma yayınladığında Theranos Ekim 2015’ten beri ateş altında.

Journal, Salı günü, SEC tarafından dolandırıcılıkla suçlanan kan testi şirketinin, 100 çalışanı işten çıkardığını bildirdi. Kan testi şirketi için son iki yılda işten çıkarılmaların üçüncü turu. Şirketin 700’den fazla çalışanı vardı.

Holmes’in mektubunda yaptığı konuşmada, şirketin Salı günü personelinin çoğunluğunu görevden alma kararı, için yalnızca “temel teknik ekiple birlikte mali, yasal ve idari personel bırakarak maliyetleri düşürmek için atılan bir adımdı” dedi.

108 Comments